in

Vücudunuzdaki D Vitamini Eksikliğini 13 Belirtisi

D vitamini eksikliğinin sağlık açısından önemi gün geçtikçe daha da iyi anlaşılmaktadır. D vitamini vücudumuzda kalsiyum emilimini hızlandırıp kemiklerin gelişmesini sağlar. Özellikle dişleriniz ve iskelet yapınız için bu çok önemlidir Çoğu kişi tarafından faydası yeterince bilinmeyen bu vitamin sağlık açısından çok önemlidir.

D vitamini eksikliği vücutta birçok hastalığın oluşmasına neden olur. Eksikliğini gösteren belirtilerden haberdar olarak önlem alabiliriz. Gün içerisinde dışarı çıkmayıp yeterli miktarda güneş ışığı alamıyorsanız D vitamini eksikliğiniz büyük ihtimalle vardır. Çünkü vücut bu vitamini kendi bünyesinde üretememektedir. Güneş ışığından faydalanarak da D vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

D vitamini normal şartlarda vücudumuzda bulunan yağ hücrelerinde aylarca depo edilebilmektedir. Çok soğuk bölgelerde yaşıyorsanız vücudunuzda depolanmış D vitamini miktarı kısa sürede azalacaktır. Bazı kaynaklarda D vitamininin vücutta ortalama olarak 3 ay kadar depo edilebildiği fakat kişiden kişiye bu sürenin değiştiği belirtilmektedir.

İşte size vücudunuzda D vitamini eksikliğini gösteren 13 işaret;

1. Kas zayıflığı/ yorgunluğu :

Vücudumuzda güçlü bir sinir sisteminin olmazsa olmazı D vitaminidir. Eksikliğinde ağrı, kas zayıflığı ve kofnitif yetersizliğe sebep olur.

New Castle Üniversitesi bünyesinde yapılan bir araştırmaya göre vücudun ihtiyacı olan yeterli miktarda D vitamini alamıyorsanız kişide spor sonrası daha az yorgun hissiyatı uyandırmakdaymış.

2. Kemik ağrısı :

Kemik ağrısı yaşayan insanların büyük bir çoğunluğunun D vitamini eksikliğinden kaynaklandığı bilinmektedir. Kemik ağrısı şikayeti olan 150 kişinin uygulamaya katıldığı bir testte % 93’ünün D vitamini eksikliğinden kaynaklandığı görülmüştür.

Aynı zamanda kas lifleri yeterli miktarda çalışamadığından kalça ve leğen kemiği etrafında ağrılar meydana gelir.

3. Solunum problemleri :

D vitamini solunum sisteminin düzgün ve olağan bir şekilde çalışmasını sağlayarak hastalık ve enfeksiyonlardan sizi korumaktadır. Bu özellikle çocuk ve yaşlılar için önemlidir. Astım problemi yaşayan çocuğunuz varsa normalden daha fazla D vitamini almasını sağlayabilirsiniz. Yapılan bir çalışmada düzenli olarak D vitamini alan çocukların astım krizi geçirme riskinin %50 daha az oldu tespit edilmiştir.

4. Sıcak basması:

Bulunduğunuz ortamın sıcaklığı normal olmasına rağmen aşırı bir şekilde terliyor musunuz? Boston Üniversitesi Medical Center görevlisi Michael Holick’ in tespitine göre bu belirti D vitamini eksikliğinden yaşanmaktadır. Eski zamanlarda doktorların yeni doğum yapan anneleri bebeklerinin alınlarına kontrol etmelerini söylemeleri de bundan kaynaklanır.

5. Depresyon :

Birçok araştırma D vitamini eksikliğinin kişide depresyona neden olduğunu kanıtlanmıştır? Bu oranın kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla oldu. Bilinmektedir. Finlandiya’da yapılmış bir araştırmada D vitamini miktarının yüksek seviyelerde olanların depresyon yaşama oranının %35 daha az olduğu belirtilmiştir.

6. Doğurganlık:

2008 yılında Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre D vitamininin doğurganlık üzerinde de çok ciddi önemli olduğu görülmüştür. Ayrıca yapay döllenme yoluyla gebe kalan annelerde D vitamini miktarının yüksek olanların tedaviye daha hızlı ve iyi yanıt verdiği bilinmektedir.

7. Kronik baş ağrısı:

Genellikle sık sık baş ağrısı yaşıyorsanız D vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor Olabilir. 1984-1989 yılları arasında Finlandiya’da 42 ile 60 yaş aralığındaki 2600 erkeğin katıldığı bir araştırmada %68 gibi azımsanmayacak bir oranda D vitamini eksikliğinin yanında kronik baş ağrısı da tespit edilmiştir.

8. Cilt problemleri:

D vitamininin vitiligo ve sedef hastalığına karşı savaştığı birçok araştırmada tespit edilmiştir. Greenmedinfo’ya göre 2013 yılında 16 vitiligo ve 9 sedef hastasına D vitamini takviyesi yapılmasının ardından yaşanan rahatsızlık ve belirtilerin azaldığı görülmüştür.

9. Saç dökülmesi :

Saç dökülmesinin de D vitamini eksikliğinden kaynaklandığı bilinmektedir. 18 ile 45 yaş arası 80 kadının saç dökülmesi probleminden dolayı katıldığı bir çalışmada D vitamini eksikliğinin saç dökülmesine neden olduğu anlaşılmıştır.

10. Yorgunluk :

D vitamini eksikliği vücudunuzun kısa sürede yorulmasına ve kendinizi bitkin hissetmenize neden olmaktadır? Vücutta yeterli miktarda enerji üretebilmek için D vitaminine ihtiyaç vardır. D vitamininin vücudumuzda bulunmaması gün içerisinde kendinizi yorgun hissetmenize neden olacaktır.

11. Yüksek tansiyon:

D vitamini eksikliği vücudumuzda Yüksek tansiyona da neden olabilmektedir. Güney Avustralya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada kendilerini sürekli yorgun hisseden kişilerin hepsinde D vitamini eksikliği olduğu tespit edilmiştir.

12. Kemiklerde zayıflık:

Genellikle 30’lu yaşlara doğru vücutta kemik gelişimi durdurulur. Eğer vücudunuzda D vitamini eksikliği varsa bu süre daha da kısalmaktadır. D vitamini eksikliğinin kemik erimesine neden olduğu hakkında uzun yıllardır araştırmalar yapılmaktadır. Kalsiyum ve D vitamini düzenli olarak vücudumuza aldığınızda kemiklerinizin daha düzgün şekilde oluşmasını sağlayabilir ve kemik erimesi hastalığının önüne geçebilirsiniz.

13. Ruh hali değişikliği:

Vücutta mutluluk hormonu bir diğer adıyla serotonin hormonun salgılanmasında da D vitamini etkilidir. Gün içerisinde küçük problemlerde bile kendinizi kızgın hissediyorsanız D vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. D vitamini üzerine yapılan bir çalışmada anksiyete, uykusuzluk ve depresyona karşı D vitamininin etkili olduğu görülmüştür.

D vitamini bakımından zengin olan yiyecekler:

süt,

peynir,

yumurta sarısı,

karaciğer,

balık (somon, levrek, turna, sardalya),

mantar sayılabilir.

Ayrıca aşağıda belirtilen kriterlerdeki kişiler ve çocuklar için D vitamini takviyesi özellikle önerilmektedir;

2 yaşın altındaki çocuklar,

2 yaşın üstünde ve koyu renk saçlara sahip çocuklar,

Dışarıda fazla zaman geçirmeyen çocuklar,

balık tüketmeyen çocuklar,

D vitamini içeriği bakımından zengin içerikli yiyecekleri almayan hamile kadınlar,

dışarıda yeterli miktarda vakit geçirmeyen yaşlılar.

Siz de bu bilgileri paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Yüzdeki Tüylere 5 Doğal Tarifle Kesin Çözüm

Yüzdeki Tüylere 5 Doğal Tarifle Kesin Çözüm

Yatağınıza Karbonat Dökün Ve Olacakları Görün