in ,

Rahim Kanserinin 8 Erken Belirtisi

Rahim Kanserinin 8 Erken Belirtisi
Rahim Kanserinin 8 Erken Belirtisi

Rahim kanserine bağlı ölüm oranı çok yüksek olmasına rağmen erken teşhisi %95 yaşam şansı sağlar.

Rahim Kanserinin 8 Erken Belirtisi

Rahim Kanserinin 8 Erken Belirtisi

Rahim kanseri sessiz katil olarak bilinir; çünkü diğer kanserlerin aksine rahim kanserinin belirtileri hastalık zaten ilerlemişken ve tedavisi çok zorken ortaya çıkabilir. Bu kanser kadınlar arasında en yaygın ikinci kanser türüdür ve teşhisi geç yapıldığı için ölüm oranı çok yüksektir.

Son yıllarda uzmanlara göre, rahim kanseri olan kadınların sadece 50%’si, teşhisten 5 yıl yaşıyor. Bunun sebebi, çoğu durumda hastalık ilerlemişken teşhis ediliyor olmasıdır. Ancak, uzmanlar erken teşhisin hastaların %95’ini kurtardığını söylüyor.

Rahim kanseri herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir; ancak 50 yaş üstü kadınlarda risk fazladır. 65 yaş üstünde ise daha da fazladır. Olası rahim kanserinin erken teşhisi için belirtilerini bilmenizde yarar vardır.

Rahim Kanserinin Belirtileri

Aşağıdaki belirtiler rahim kanseriyle ilişkilendirilmiş olsa da, başka hastalıkların belirtisi de olabilirler. Ancak rahim kanserini erken teşhis edebilmek ve tedavi edebilmek için aşağıdakileri akılda tutmakta fayda vardır.

Karında şişlik: Bu bir çok hastalığın belirtileri arasında olsa da, karnın şişmesi ve karın bölgesindeki bu şişliğin artıyor olması bir belirti olabilir. Eğer bu problemi yaşarsanız doktorunuza başvurun.

Sindirim problemleri: Karın şişkinliğinin yanı sıra hazımsızlık, kabızlık, karın bölgesinde kramplar ve rahatsızlık veya tuvalet rutininizde değişikler gibi diğer sorunlar ayrıca belirtiler olabilir.

Pelvis ağrısı: Pelvis ağrısı bu hastalığın önemli bir belirtisi olabilir. Eğer bu bölgede çok sık ağrı oluyorsa ve bir açıklaması yoksa, ağrı kesicilerle üstünü örtmek yerine bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Sırt ağrısı: Sırtınızın alt tarafında açıklanamayan ağrı, bu hastalığın bir başka belirtisi olabilir.

Sık ve kontrolsüz idrar: Genelde kısa aralıklarla ve sık idrara çıkma durumu, idrar sırasında acı veya yanmaya da yol açıyorsa; bu durum pelvisin taban kaslarının zayıflığını veya idrar yolu iltihabının göstergesi olabilir. Her durumda doktorunuza başvurmakta fayda vardır.

Açıklanamayan kilo kaybı veya alımı: Bazı kadınlar açıklanamayan kilo kaybından şikayet ederler. Bu normal bir durum değildir ve vücutla ilgili bir soruna işaret edebilir. Aynı şey kilo alımıyla da alakalıdır. Genelde iştah kaybı veya sürekli tokluk hissi yaşayabilirsiniz.

Yorgunluk: İnsanlar hastalıklar süresince yorgunluk ve hatta stres yaşayabilir. Ancak bu durum rahim kanseri vakalarında görülen yaygın bir durumdur. Sürekli yorgun, enerjisiz veya zayıf hissediyorsanız bu durum bir şeylerin doğru gitmediğine işaret eder.

Cinsel ilişki sırasında acı: Cinsel ilişkiden zevk almak yerine acı duyuyorsanız, doktorunuza başvurun çünkü bu rahim kanserinin göstergesi olabilir.

Akılda tutulması gereken diğer belirtiler

Kadınlarda, menopoz sonrasında kanama görülmesi

Baş dönmesi veya kusma

Kansızlık

Sürekli karın ağrısı

Rahim Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Rahim kanserinin teşhisi zordur; çünkü belirtiler kanserin erken safhalarında ortaya çıkmaz. Eğer yukarıdaki belirtileri yaşıyorsanız doktorunuza görünün. Rahim kanseri ultrason, tomografi (CT), MRI veya CA-125 kan testi yaptırarak teşhis edilebilir.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sivilce İzleri İçin 5 Farklı Zerdeçal Maskesi

Sivilce İzleri İçin 5 Farklı Zerdeçal Maskesi

Neden Vajinal Ağrı Hissediyorsunuz?

Neden Vajinal Ağrı Hissediyorsunuz?