in ,

Neden Vajinal Ağrı Hissediyorsunuz?

Neden Vajinal Ağrı Hissediyorsunuz?
Neden Vajinal Ağrı Hissediyorsunuz?

Vajinal ağrı herpes simplex ya da bel soğukluğu gibi belirli enfeksiyonların bir semptomu olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca hamilelik sırasında ve disparüni adlı bir durumdan muzdarip olan kadınlarda da yaygındır. Bu durumun tedavisi için her zaman düzgün bir tanı almanız gerekmektedir.

Vajinal ağrı birçok kadını etkileyen son derece sinir bozucu bir semptomdur. Bu, vajinanızda ortaya çıkan, normalde ani ve saplanma şeklinde bir ağrıdır.

Vajina, enfeksiyonlara açık olan son derece hassas bir bölgedir. Burada sadece cinsel yolla bulaşan hastalıklardan değil, bağışıklığın düşmesi ya da kötü hijyen dolayısıyla ortaya çıkan enfeksiyonlardan da bahsediyoruz.

Bu sebepten dolayı bu yazımızda vajinal ağrı yaşamanıza neden olabilecek en yaygın sebepleri açıklayacağız. Bu konuda utanmamanız gerektiğini akılda tutmak önemlidir, zira bu da vücudunuzun herhangi bir diğer parçası gibidir.

Hamilelik Sırasında Vajinal Ağrı

Hamilelik bir kadının vücudunda pek çok değişikliğin meydana geldiği bir aşamadır. Bunların en belirgin ve mantıklı olanı, rahmin boyutunun bebeğe uyum sağlayabilmek için büyümesidir. Rahim, bağ dokular ve kas lifleri ile sarılı bir organdır.

Bütün kadın üreme sistemi birbiri ile bağlantılıdır. Bundan dolayı, bu lifler rahmin boyutunu büyütmek için esnediğinde vajina gibi alt bölgelerde rahatsızlık deneyimleyebilirsiniz. Hatta bu kalçalarınıza kadar yayılabilecek bir ağrıya bile neden olabilir.

Bu vajinal ağrı durumunun ortaya çıkması, özellikle de hamileliğin başlangıcında, normaldir. Gerçek şu ki, bu son derece yaygın bir semptomdur. Yine de, tam bir kontrol yaptırıp diğer ihtimalleri eleyebilmek için bir jinekoloğa görünmelisiniz.

Vajinal ağrı yaşayan hamile bir kadın.

Hamilelik sırasında vajinanın etrafı gibi alt bölgelerde ağrı hissedebilirsiniz.

Cinsel İlişki Dolayısıyla Ortaya Çıkan Vajinal Ağrı

Bu bölümde cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bahsetmiyoruz. Vajinal ağrı enfeksiyon haricindeki diğer cinsel sebeplerden dolayı da gerçekleşebilir. Öncelikle, cinsel ilişki sırasında gerçekleşen küçük bir yaralanma dolayısıyla ortaya çıkabilir.

Herhangi bir vajinal yaralanma vajinal ağrıya sebep olabilir. Ek olarak, bunun nedeninin disparüni olabileceğinden bahsetmek de önemlidir. Disparüni, cinsel birliktelik sırasında yaşanan rahatsızlık ve ağrılardan bahsetmek için kullanılan tıbbi terimdir.

Bu ağrı çoğu durumda bir uyarılma ve kayganlık eksikliği dolayısıyla gerçekleşse de, psikolojik bir problemin sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Pek çok kadın, cinsel birliktelik yaşarken bir tip “zihinsel engel” deneyimler.

Aynı şekilde, cinsel istismardan muzdarip olan birçok kadın da disparüni durumunu deneyimler. Bu tedavi edilebilen bir durumdur ama kadın için fazlasıyla anlayış ve destek gerektirir.

Vajinal kramp yaşayan bir kadın.

Vajinal ağrı saplanan bir ağrı gibi, ya da bir kramp gibi hissettirebilir.

Vajinal Ağrıya Neden Olabilecek Hastalıklar

Vajinal ağrı birçok farklı hastalığın semptomu olabilir. En yaygın olarak bir enfeksiyonun sonucu olarak ortaya çıkar. Bunlara örnek olarak mantar enfeksiyonları, klamidya ya da bel soğukluğu verilebilir.

Buna ek olarak, bu enfeksiyonlardan bazıları kronik pelvik enflamatuvar hastalığı tetikleyebilir. Bu, vajinadan fallop tüplerine kadar uzanan enflamatuvar bir süreçtir. Bunun sık görülen semptomlarından biri saplanan ağrılardır.

Diğer yandan, endometriyozisin de bir sebep olabileceğinden bahsetmek önemlidir. Bu, endometriyal dokunun rahmin dışında büyüdüğü bir durumdur, ki bu da her menstrüasyon döneminde tekrar uyarılır. Aynı şey yumurtalık kistleri olması durumunda da gerçekleşir.

Son olarak, vajinal ağrı ektopik bir hamileliğin semptomu da olabilir. Bu, bir embriyonun kendisini rahme yerleştirmek yerine bunu kadın üreme sisteminin farklı bir kısmında yapmasına verilen addır.

Vajinal Ağrı Yaşadığınızda Ne Yapmalısınız?

Bahsettiğimiz tüm şeyler dolayısıyla, bu kaybolacağını umut ederek görmezden gelebileceğiniz bir semptom değildir. Herhangi bir rahatsızlık hissettiğinizde doktora gitmek önemlidir, ve eğer vajinanızda tekrarlayan, keskin bir ağrı hissediyorsanız bu daha da önemli hale gelir. Bu, vücudunuzda bir şeylerin yanlış olduğunun bir işareti olabilir.

Bir tıp uzmanı uygun testleri isteyecek, ve sebebi teşhis edecektir. Uzmanların ellerinde bir tanı olduğunda her duruma özel uygun tedaviye başlanması daha kolaydır.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rahim Kanserinin 8 Erken Belirtisi

Rahim Kanserinin 8 Erken Belirtisi

Siyah Noktalar için 5 Doğal Tedavi

Siyah Noktalar için 5 Doğal Tedavi