in ,

Kadın sağlığı hakkında 9 şaşırtıcı gerçek

Kadınlar hakkında bilmeniz gereken 9 bilgi

1

undefined

Kadın ve erkek arasındaki biyolojik farklılıklar sağlık açısından da farklılıklar yaratıyor. Kadın sağlığı ile ilgili şaşırtıcı gerçekleri İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Uzm. Dr. Özgür Şamilgil sıraladı

2

undefined

1-Kadınlar duygusaldır bu yüzden daha sık migren atakları yaşarlar.
Yanlış.
Kadınlarda migren sıklığının daha fazla olduğu doğrudur fakat fazla duygusal olmalarından değildir. Bunun nedeni hormonal ve genetik farklılıklarına ve bu hormonların beyin kimyası üzerine etkisine bağlıdır.

3

undefined

2-Hamileyim o halde iki kişilik yemek yemeliyim.
Yanlış.
Araştırmalar hamile kadının günde sadece 300 kalori fazlalığa ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Bu da bir büyük ev kurabiyesine denk geliyor. Hamilelikte fazla kilo alan annelerin çocuklarının kalp hastalığına yakalanma ve ölme olasılığının yüzde 30-35 arttığı biliniyor.

4

undefined

3-Kalp damar hastalıkları erkek hastalığıdır.
Yanlış.
Östrojen hormonu, menapoza kadar kalp damar hastalığına karşı kadınları koruyor görünse de sigara, fazla kilo, hareketsizlik, hamurişi gıda tüketimi, yüksek tansiyon gibi risk faktörleri olan kadınlar yaşıtlarından daha erken kalp hastalığına yakalanıyor. Üstelik şeker hastası bayanların kalp krizi riskinin, şeker hastası erkeklerden 2 kat fazla olduğu biliniyor.

5

undefined

4-Kadınlarda da kalp krizi belirtileri erkeklerdeki gibidir.
Yanlış.
Kalp krizindeki tipik göğüs ortasında veya soluna yakın, taş oturmuş gibi olan şiddetli ağrı kadınlarda daha az sıklıkta görünüyor. Kalp krizi geçirmiş kadınların ancak yüzde 30’u bu tipik ağrıyla hastaneye başvuruyor. Bunun yerine, ani gelişen aşırı bitkinlik, terleme, nefes darlığı, bulantı, endişe gibi şikayetler olabiliyor.

6

undefined

5-Kadınların kalp krizi sonrası ölüm oranı daha düşüktür.
Yanlış.
Bir araştırmaya göre kalp krizinden 2 hafta sonrası 100 erkekten 93’ünün, 100 kadından ise 83’ünün hayatta olduğu bildiriliyor.

7

undefined

6-Kadınların kalp baypas ameliyatı ve stent sonrası hayatta kalma oranları daha yüksektir.
Yanlış.
Tam tersine kadınların bu durumlarda ölüm oranları erkeklerden daha fazla. Hatta bir araştırmaya göre 50 yaşaltı bayanların baypas ve stent sonrası ölüm oranları erkeklerden 3 kat daha fazla.

8

undefined

7-Kadınların kalbi çabuk kırılır.
Doğru.
Kalp krizinin az rastlanan, özel bir formu olan kırıp kalp sendromu, bayanlarda çok daha sık görülüyor. Yağ ve kireç birikimi olmadığı halde ani üzüntü sonrası birden büzülen kalp damarı, tipik kalp krizine neden olabiliyor. Bu durumda anjiyoda kalp damarları açık bulunuyor, fakat kalp kasında hasar görülüyor. Neyse ki çoğu zaman bu hasar aylar sonra tamamen düzelebiliyor.

9

undefined

8-Üreme anatomisi açısından kadınlar şanssızdır.
Kısmen doğru.
Hem gebelik ve doğum riskli olaylar hem de prostat kanserine göre jinekolojik kanserler daha öldürücü.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jelibon Neyden Üretiliyor?

Kabızlık nedir? Kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlık nasıl geçer?