in

Kadın İstismarı ile İlgili Olabilecek 5 İşaret

İstismara maruz kalan kadınlar, korkudan ya da utançtan dolayı bu durumlarını gizleme eğilimindedir; bu nedenle, bir sorun olduğuna dair bir ipucu olabilecek, göze çok çarpmayan belirli işaretlere karşı gözümüzü açık tutmamız gerekir.

İstismara uğramış kadınlar, gün içindeki uyarıcılara belirli bir şekilde tepki gösterir. Bugünkü makalede kadın istismarı ile ilgili olabilecek 5 farklı işaretten bahsedeceğiz. Böylece etrafınızda istismara uğramış olabilecek kadınlara yardım edebileceksiniz.

Bir kişinin bilinmeyen sebeplerden ötürü yardım isteyemeyeceğini ya da kendisine neler olduğunu göremediğini hissetmeniz, o kişinin istismara uğradığını tespit etmenin bir yolu olabilir. Bu işaretlerden birini fark ettiğinizde, bir kadının istismar edildiğinden şüphelendiğiniz oldu mu?

Kadın istismarı ile ilgili olabilecek 5 işaret

1. Tenini olabildiğince örtmeye çalışır

Pek çok kadın psikolojik istismara maruz kalırken, fiziksel olarak istismar edilen kadınlar da vardır ve bazen morluklar, görünür bölgelerde de meydana gelir.

Eğer bir kişi normalde yapmadığı durumlarda aniden makyaj yapmaya başlarsa ya da o kişiden size kollarını, omuzlarını ya da vücudunun diğer bir bölümünü göstermesini istediğiniz zaman rahatsız olursa, istismar ediliyor olmaları olasıdır.

Eğer bu kişilerin, ciltlerini gizlemeye çalışırken kaygılı ya da endişeli olduklarını fark ettiyseniz ya da savunmacı ya da agresif bir reaksiyon veriyorlarsa, bu işaretler kadın istismarı ile ilişkilendirilebilir.

2. İstismarcıya karşı sürekli tetiktetir

İstismara maruz kalan kadınlar, kendilerini istismar eden kişinin sinirlenmesini ya da hoşnutsuz olmasını engellemek için sürekli tetiktedir. Örneğin bazen onlara bazı şeyleri sormaktan kaçınırlar.

Ya da “Sizle dışarı çıkamam; çünkü erkek arkadaşım bundan hoşlanmıyor” gibi şeyler söyleyebilirler. Ya da sadece “O kadar çok çalışıyor ki, sahip olduğu kısacık vakti de benimle geçirmek istiyor.” gibi bahaneler üretebilirler.

Burada bir güven eksikliği, kendi ihtiyaçlarının ihmal edilmesi ve eşinin arzularına sürekli olarak boyun eğme ihtiyacı görüyoruz. İşte tüm bunlar kadın istismarı ile ilgili işaretler olabilir.

3. Hayatı hakkında bilgileri gizler

Başkalarını kötüye kullanan insanlar eşlerini genellikle arkadaşlarından ve ailesinden soyutlar. İstismar edilen kadınlar başkaları ile vakit geçirdiklerinde çok fazla şey gizler ve mazeretler anlatır. Bu şekilde, gerçekte neler olup bittiğini söylemek zorunda kalmazlar.

Kendilerini bir diyalog içinde buldukları her an, birileri hayatlarını sorduktan sonra yüzeysel cevap verirler ve konuyu çabucak değiştirmeye çalışırlar. Bu onların stres ve endişe içinde yaşamalarına neden olur. Erkek arkadaşı öğrenir ve onlara kızarsa diye, söyledikleri her sözcüğe dikkat ederler.

4. Her zaman savunma halindedir

İstismar edilen kadınlar korkutulmuştur. Sadece kollarına dokunmak bile, sanki kendilerini savunmak zorunda kalacakları bir saldırı bekliyormuş gibi yerlerinden zıplamalarına neden olabilir. Biri kolunu kaldırdığında bunu görebilirsiniz. İstismar edilen kadın birden bire yüzünü sanki ona vurulacakmış gibi kapayabilir.

5. Sorumluluklar altında eziliyor gibi hisseder

İstismara maruz kalan kadınlar suçlu gibi davranır. Genellikle eşlerinin onlara vurmasını hak ettiklerini düşünür. Bu düşünme biçimi hayatlarının diğer alanlarına da yansır.

Genel olarak aslında bu gerçeği yansıtmasa bile suçluluk ve sorumluluk alma eğilimindedirler. Bunun gibi bir tutum, çok düşük bir öz saygı ve her zaman itaatkar bir tutum sergileme eğilimi anlamına gelir.

Bu kadınlar oldukça kırılgandır. Genellikle başlarına geleni hak ettiklerini düşündükleri için onlara yardım etmek oldukça zor; hatta bazen imkansızdır. Öz saygıları o kadar düşüktür ki; kendilerine zarar verirler.

Bununla birlikte, neyi aradığınızı bilmek, yargılamamanız için size yardımcı olacaktır. Zaten gitgide batan ve hayatının çok zor bir döneminden geçen bir insanı daha da aşağı çekmeyin.

İstismar, toplumumuzda hala oldukça fazladır. Bununla birlikte, bu tür durumdan kurtulmaya çalışan kadınlar için yardım yolları, giderek çoğalmaktadır. Siz veya bir tanıdığınız istismara uğruyorsa, mutlaka yardım isteyin.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Düşük Serotonin Seviyesinin 9 Belirtisi

İyi Bir Ebeveyn Olmanın Sırları