in

HER KADININ MUTLAKA TÜKETMESİ GEREKİYOR

Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı besinler tüketmemiz gerekiyor. Özellikle kadınlar daha genç ve sağlıklı kalabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. İdeal kiloda olmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için süper besinlerden faydalanmamız gerekiyor. İşte antioksidan içeriği ile kadın sağlığını destekleyecek ve kadınların mutlaka tüketmesi gereken besinleri paylaştık.

ÇİĞ BADEM

NEDEN KADINLAR İÇİN İYİ BİR SÜPER BESİNDİR?

Badem lif içeriği yüksek diğer besinler gibi prebiyotik bir kuru yemiştir. Huzursuz bağırsak sendromu, ishal gibi bağırsak problemlerini hafifletir. Aynı zamanda kalsiyum emilimini artırır. E vitamini içeriği yüksektir, yaşlanma etkilerini azaltarak daha sağlıklı bir cilt yapısına sahip olmanıza yardımcı olur.

LAHANA

NEDEN KADINLAR İÇİN İYİ BİR SÜPER BESİNDİR?

Yalnızca ka-nser üzerinde yararlı etki göstermekle kalmaz, aynı zamanda kalp sağlığını da korur. Yapılan bir çalışmada 12 hafta boyunca her gün yarım su bardağı lahana tüketen kişilerde iyi kolesterolün %27 oranında arttığı ve damarlarda tıkanıklığa sebep olan kötü kolesterolün azaldığı görülmüştür.

SARDALYA

NEDEN KADINLAR İÇİN İYİ BİR SÜPER BESİNDİR?

Sardalya omega-3, D vitamini ve kalsiyumun çok iyi bir kaynağıdır. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan ve vücudun detoks sistemini çalıştıran selenyumdan zengindir. Özellikle menapoz sonrası dönemde görülebilen osteoporoz riskini azaltmak ve antioksidan alımını artırmak için sardalyayı beslenmenize mutlaka katın.

YABAN MERSİNİ

NEDEN KADINLAR İÇİN İYİ BİR SÜPER BESİNDİR?

Antosiyanidinler yaban mersinine rengini veren antioksidan bileşiklerdir. Çeşitli araştırmalarda bu bileşiklerin kalp hastalıkları, diyabet ve artrit riskini azalttığı ve bilişsel sağlığı koruyarak anti inflamatuar etki gösterdikleri görülmüştür. Bu meyveyi yıl boyu taze, kurutulmuş veya dondurulmuş olarak saklayabilirsiniz.

BROKOLİ

NEDEN KADINLAR İÇİN İYİ BİR SÜPER BESİNDİR?

Brokoli, karnabahar ve Brüksel lahanası gibi turpgil ailesine ait sebzelerde bulunan “sülforafan” bileşiği ka-nsere karşı koruyucu etki gösterir. Çin’de yapılan bir araştırmada bu bileşiğin meme ka-nserinin yayılmasını yavaşlattığı gösterilmiştir.

KİNOA

NEDEN KADINLAR İÇİN İYİ BİR BESİNDİR?

Kinoa vücudumuzda üretilemeyen ve dışarıdan almamız gereken proteinlerin yapıtaşı olan amino asitleri içerir. Bu aminoasitler doku, organ, kas ve tendonlarımızın yapımında görevlidir. Lif, antioksidan, demir, kalsiyumdan zengindir. Ha-milelik veya e-mzirme dönemi gibi protein ihtiyacınızın arttığı durumlarda tercih edilebilir. Magnezyum içeriği ile migren ağrılarını azaltıcı etki gösterir. Lif içeriği ile ise sizi tok tutar ve zayıflamanızı destekler.

SİYAH FASULYE

NEDEN KADINLAR İÇİN İYİ BİR SÜPER BESİNDİR?

Folat, magnezyum ve demirin iyi bir kaynağıdır. Hem karbonhidrat hem de bitkisel protein yönünden zengindir. Düzenli olarak tüketildiğinde yapısındaki çözünür lif sayesinde kan şekerini düzenler böylece zayıflamanıza yardımcı olur. Özellikle diğer kurubaklagillere oranla 3 kat daha fazla omega-3 yağ asidine sahiptir ve koyu rengi veren flavonoidler ise ka-nsere karşı sizi korur. Ha-milelik dönemi tüketimi omega-3 yağ asitleri ile bebeğinizin beyin gelişimini destekler.

PANCAR

NEDEN KADINLAR İÇİN İYİ BİR SÜPER BESİNDİR?

Yapılan bir araştırmada 1 su bardağı pancar suyunun hipertansiyonu düşürmede hızlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca pancarın içeriğindeki antioksidan fitokimyasallar dediğimiz bileşenler sizi ka-nsere karşı korur, inflamasyonu (iltihabı) önler. Potasyum ve folat içeriği yüksek bir sebzedir

ZERDEÇAL

NEDEN KADINLAR İÇİN İYİ BİR SÜPER BESİNDİR?

Kurkumin, zerdeçala altın rengi veren renk pigmentidir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde enfeksiyonları tedavi etmek ve yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalarda bu bileşiğin inflamasyon, sindirim problemleri, artrit ve Alzeimer gibi rahatsızlıkların tedavisinde yararlı etkileri olduğu görülmüştür. Ayrıca ka-nsere karşı koruyuculuğu da kanıtlanmıştır. Karabiber ile birlikte tüketildiğinde etkisini daha iyi göstermektedir.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BURCUNUZA GÖRE NASIL BİR KADINSINIZ?

KADINLARDA KANSERİN HABERCİSİ 12 İŞARET