in ,

Gusül (boy) abdesti nasıl alınır? Gusül abdesti alınışı

Gusül, bütün vücudun temiz su ile yıkanması olarak bilinir. Gusül almak isteyen bir kimsenin izleyeceği adımları bu başlık altında derledik. Gusül abdesti nasıl alınır ve diğer bir ismi ile boy abdesti nasıl alınır sorusunun yanıtını buradan öğrenebilirsiniz.

Gusül (boy) abdesti nasıl alınır? Gusül abdesti alınışı
Gusül (boy) abdesti nasıl alınır? Gusül abdesti alınışı

Bütün vücudun temizlenmesi olarak bilinen gusül abdestinin alınışını bu başlık altında bulabilirsiniz. Arama motoru üzerinde sıkça araştırılan konular arasında yer alan gusül abdesti nasıl alınır sorusunun yanıtını sizler için derledik. Peki gusül abdesti diğer bir adı ile boy abdesti nasıl alınır? İşte aıdm adım alınışı..

GUSÜL ABDESTİ NASIL ALINIR?

Gusletmek isteyen bir kimse, banyoya girmeden “Eûzü- Besmele” çeker ve sol ayağı ile banyoya girer.

1. Gusletmek, yani boy abdesti almak isteyen bir kişi önce besmele çeker ve sol ayağı ile gusül yerine girer.

2. “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” diye niyet eder.

3. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini sol eliyle temizler.

4. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder.

5. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

6. Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur.

İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış olunur.

Bilim adamları uyardı! Sarımsağı çiğ çiğ yerseniz...

Bilim adamları uyardı! Sarımsağı çiğ çiğ yerseniz…

Koronavirüs beyne ulaşıp...

Covid-19 ile ilgili korkutan açıklama! Koronavirüs beyne ulaşıp…