in

Gülümseyen Depresyon Nedir ve Sevdiğiniz Birisi Varsa Yapabilecekleriniz

Sosyal medyada #facepdepression hashtagını ararsanız, aslında depresyondan acı çeken mutlu ve gülümseyen insanları gösteren yüzlerce resim görürsünüz. Bazen bu fotoğraflar insanların kendileri tarafından basılıyor, ancak daha sık olarak, sevdiklerine yardım etmek isteyen ve dünyaya bu sorunla ilgili bilgi vermek isteyen akrabaları ve arkadaşları tarafından paylaşılıyor. Ne yazık ki, bu fotoğraflardan bazıları, içinde gülen insanlar çoktan gittiğinde çok geç yayınlanmaktadır.

Burada, Bright Side’de size gülümseyen depresyonun ne olduğunu, onu sevdiğiniz bir insanda nasıl tanıyabileceğinizi ve en önemlisi, bu sorunla başa çıkmalarında nasıl yardım edebileceğinizi anlatmak istiyoruz.

Gülümseyen depresyon ne ve neden tehlikeli olabilir

“Bu kocamın kendi hayatına girmesinden önceki günlerdi. İntihar düşünceleri vardı, ama asla bilemezsin. ”

Gülümseyen depresyona sahip olmak, derinlerde acı çekerken başkalarına mutlu ve neşeli görünmeye çalıştığınız anlamına gelir. Sahip insanlar acı çekmiyor gibi görünüyor , bu yüzden arkadaşları ve aileleri hiçbir şeyin yanlış olduğundan şüphelenmiyorlar . Ek olarak, bazen acı çekenler problemlerinin farkında değillerdir, bu nedenle herhangi bir destek veya yardım aramazlar. Genellikle depresyon gülümseyen olan insanlar canlı aktif sosyal hayatlarını, onlar başarılı ve oldukça mutlu görünüyorsun, aileleri, arkadaşları ve iş varsa ve bu mutlu cephenin arkasında ne saklandığını bilemeyecektin.

Bu sorunun en kötü yanı, gülümseyen depresyon ve intihar düşünceleri arasında bir bağlantı olduğu görülüyor . Bu insanlar yüzeyde enerjik ve coşkulu görünebilir, ancak kapalı kapılar ardında kendilerini değersiz ve çaresiz hissedebilirler. Linkin Park’ın baş vokalisti Chester Bennington kendi hayatını aldıktan sonra, karısı Talinda intiharından birkaç gün önce onun bir fotoğrafını paylaştı . Chester aile ile gülümsüyor ve eğleniyordu ve hiç kimse o anda kafasında ne düşündüğünü bilmiyordu.

Gülümseyen Depresyon Nedir ve Sevdiğiniz Birisi Varsa Yapabilecekleriniz

“Annemle ben akşam yemeğinde son resim. Bir ay sonra, 21. yaş günümden hemen önce intihar etti. ”

Gülümseyen depresyon bir mutluluk maskesinin arkasına saklanıyor olsa da, onu sevdiğiniz bir kişi veya kendinizde tanıyabileceğiniz yollar vardır . Gülümseyen depresyonun en sık görülen belirtileri şunlardır:

  • Bir zamanlar sevilen hobilere ve etkinliklere olan ilginin azalması
  • Kilo ve iştah değişiklikleri
  • Yorgunluk ve konsantrasyon kaybı
  • Uykusuzluk hastalığı
  • Tekrar tekrar olumsuz durumlar hakkında düşünmek
  • Zorla ve doğal olmayan mutluluk

İşte gülümseyen depresyondan muzdarip birisine yardım edebilirsiniz:

“En iyi arkadaşım intihardan bir hafta önce. Herkesi arkadaşlarına kontrol et. ”

Bir problemleri olduğunu anlamalarına yardımcı olun . Birçok insan depresyonda olduklarını kabul etmek istemez, çünkü zayıf görünmekten korkarlar. Onları Let biliyorum , Sevdiğin ve onlara destek ne olursa olsun.

İyi bir dinleyici ol. Bu, yardım etmek istediğiniz kişiyi aktif olarak dinlemeniz ve ne dediklerini duymalarını ve anlamalarını sağlamalarını sağlamanız anlamına gelir . Sadece her şeyin yoluna gireceğini söyleme. Durumla başa çıkmak için hangi adımların atılabileceğini düşünün ve bir şeyler yapabileceğinizi düşünüyorsanız yardımınızı sunun.

Onların özgüvenlerini arttırmalarına yardımcı olun. Bazı uzmanlar benlik saygımızın “duygusal bağışıklık sistemimiz” olduğunu ve kırıldığında, kendini düşük ve depresyonda hissetmeye başladığımızı öne sürüyor . Arkadaşınıza veya akrabanıza, kendilerini tekrar üretken ve başarılı hissetmelerine yardımcı olabilecek anlamlı bir aktivite veya proje bulmalarında yardım etmeye çalışın .

Gülümseyen Depresyon Nedir ve Sevdiğiniz Birisi Varsa Yapabilecekleriniz

Sevdiğiniz insanlara daha fazla dikkat edin. Birbirimize gönderdiğimiz haftada bir veya 2 mesaj, modern yaşam hızımız için yeterli görünüyor, ama değil. Ne zaman düşünürseniz arkadaşlarınızı ve ailenizi arayın, onlara nasıl yaptıklarını sorun ve hızlı bir şekilde “İyiyim” diyerek tatmin olma. Katıl ve söylediğimiz endişe verici semptomları kaçırmadığından emin ol yukarıda.

Onlara “normal” davranmalarına yardım edin. Depresyondan rahatsız olan kişiyi, “sağlıklı” bir insanın yapacağı her şeyi yapmaya teşvik etmeye çalışın . Bazılarını birlikte yapmayı öner. Her sabah alışveriş yapabilir, sinemaya gidebilir veya parkta koşabilirler. Fiziksel hareketlerimiz duygularımızı ve duygularımızı etkiler ve daha mutlu bir insan gibi davranmak arkadaşınızın daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir.
Gülümseyen Depresyon Nedir ve Sevdiğiniz Birisi Varsa Yapabilecekleriniz

“Kız kardeşimin ve ben intihar etmeden bir ay önce çekilmiş son fotoğraf”

Sağlıklı beslenmeye devam etmelerini önerin ve egzersiz yapmaya başlayın. Depresyonu olan insanlar spor salonuna gitmeyi zor bulabilir, ancak evde egzersiz yapmak onlar için iyi olabilir. Uzmanlar inanıyoruz bazı depresyon türleri (örneğin serotonin veya D vitamini gibi) Vücudumuzdaki bazı elementlerin eksikliğinden kaynaklanan edilebileceğini ve bu eksiklik çoğu zaman sağlıklı bir diyet yardımı ile düzeltilebilir.

Tedaviyi denemeyi ve tıbbi tedavi görmeyi önerin. Depresyon döngüsünü tamamen kendi başınıza kırmak çok zor olabilir. Bir terapist mümkün olabilir yardım daha hızlı ve daha etkili bir arkadaşınız ya da akrabanız kavga depresyon. Sevdiklerinize, profesyonel tedavi arayışında yanlış bir şey olmadığını anlayın: utanç verici değil ve onları zayıflatmaz.

Arkadaşlarınızdan veya akrabalarınızdan herhangi biri depresyon geçirdi mi? Onlara yardım etmek için ne yaptın?

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OLGUN-OLMAK

Kendinizi Olgunlaştırmanız Gereken 10 Nitelik

SAĞ TARAFA UYUMAK

Sağ Tarafınızda veya Karnınızda Uyumayı Durdurmanın 6 Sebep