in

Geri tepen 8 ebeveyn sözü! Bu Sözleri çocuklarınıza sakın söylemeyin

Eğer bir anne veya babaysanız bu sözlerden en az birkaçını mutlaka sarf etmişsinizdir.

Araştırmalar, bu sözlerin beklenmedik şekilde geri tepmelerinin nedenlerini şöyle açıklıyor:

https://bilgisentezi.com/

https://bilgisentezi.com/

1) “Ağlama!”

Sürekli, ağlamayla uğraştığınız için çocuklara ağlamamalarını söylemek çok çekici gelebilir ancak bu, onların hislerini geçersiz kılıyor ve onlara, size duygularını açık olarak ifade etmemeyi öğretiyor.

Bunun yerine, “Şu anda çok üzülüyorsun/korkuyorsun/kızgınsın” gibi bir sözle hislerini adlandırmaya çalışın.

Onlara, duygularını ifade edecek kelimeler vererek hem duygularını geçerli kılıyor hem de bir sonraki sefer kendilerini ifade edebilecekleri dili vermiş oluyorsunuz.

2) “Yapma!”

“Koşma! Bağırma! Atma!” Araştırmalara göre ebeveynler ne zaman bu tür bir emir verse çocukların davranışlarını durdurmaları daha az olası.

Çocukların beyinleri, duyduklarını yapmaya programlıdır. Siz “koşma” dediğiniz zaman onların duydukları “koş” oluyor.

“Yürüsen daha iyi” diyerek, onlara tam olarak nasıl davranmaları gerektiğini ifade edebilirsiniz. Bu, emri de daha olumlu bir çerçeve içine alır.

3) “Özür dile”

Küçük çocuklara, eylemlerinden dolayı üzüntü hissetmeye başlamalarından uzun zaman önce özür dilemek öğretilir.

Özür dileme eylemi, yetişkinleri teskin eder çünkü kibarlık ifadesidir ancak araştırmalara göre özür dilemek, çocukları empati kurabilen yetişkinler haline getiren bir şey değil.

Bunun yerine çocuklara, rencide ettikleri kişiye yardım etmek için harekete geçmeyi öğretmek, çok daha verimli.

Başka bir çocuğun blok kulesini yıkan çocuğun, kuleyi onarmasına yardım edin. Isıran çocuğun, diğer çocuğa bir parça buz vermesini sağlayın.

Çocuklarımıza, eylemlerinin gerçek sonuçları olduğunu ve empatiden uzak bir “özür dilerim”den daha fazlasını gerektirdiğini öğreterek bunları daha az yapmalarını ve daha empatik hale gelmelerini sağlayabiliriz.

4) “Vurmuyoruz…”

Veya “fırlatmıyoruz” veya “ısırmıyoruz” vs… Bu, biraz incelik istiyor çünkü bu sözün amacı çocuğun, bizi güvende tutmak için kuralları olan bir grubun parçası olduğunu göstermek.

Ne yazık ki sürekli vuran, ısıran veya başka bir negatif davranış sergileyen çocuk için bu söz, gruptan dışlanıyormuş hissi uyandırabilir.

Kaynak: Bigiherşeydir

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kurtlar Vadisi yönetmeninden bomba proje: TRT1’de başlıyor! Çok konuşulacak isimler kadroda

Oğuzhan 5 yaşında hayatını kaybetti. Mide bulantısı şikayeti ile hastaneye gitti ama olay çok başkaydı. Bu belirti tüm anne babaları ilgiIendiriyor..