in

Geçmek bilmeyen inatçı ağrıları bıçak gibi kesiyor! Yedikten 5 dakika sonra ilaç etkisi yaratıyor…

Zaman zaman vücudun belirli bölgelerinde meydana gelen ağrılar, kişinin yaşam kalitesini düşürür, üstelik bu ağrılar geçmek bilmiyorsa gün, katlanılmaz bir hal alabilir. Bu süreçte ilk aklımıza gelen kurtarıcı ağrı kesiciler olsa da aslında doğal ağrı kesicilerden de fayda görmek mümkün. Direkt ağrı kesici kullanmak yerine doğal kaynaklardan şifa bulmak isteyenler için inatçı ağrılara çözüm olan şifalı sebzeleri derledik.

 

Vücutta oluşan geçmek bilmeyen ağrıları tedavi etmek için ağrı kesici ilaçlar tüketiriz. Fakat ilaç almadan da bu ağrıları hafifletmenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

Sizler için ağrıları hafifletmeye yardımcı olan besinlerin neler olduğunu araştırdık. Gelin detaylarına birlikte bakalım.

NOT: Olası yan etkilere karşı bu besinlerin tüketiminde aşırıya kaçmamanız tavsiye edilmektedir. Yan etkilerini gözeterek tüketmeden önce doktorunuza danışmakta fayda bulunmaktadır.

ZENCEFİL

Geleneksel tıbbın vazgeçilmezlerinden olan zencefil, sağlığa olan yararları ile göz önünde. Bu bitki, bulantıyı önleme konusunda çok etkilidir.

Aynı zamanda egzersiz sonrasında oluşan kas ağrılarını dindirir. Sadece kas ağrılarını değil, baş ağrılarına da oldukça iyi gelir.

Ağrıya iyi gelmesinin sebebi ise antiinflamatuar özelliğe sahip olmasıdır.

Eğer kronik bir baş ağrınız var ise zencefilli bitki çayı içmek oldukça işinize yarayacak.

KABAK ÇEKİRDEĞİ

Migren ağrılarına oldukça iyi gelen besinlerden biri, kabak çekirdeğidir. Kabak çekirdeği magnezyum açısından oldukça zengin bir besin kaynağı olduğu için bu ağrıları hafifletecektir.

Aynı zamanda magnezyum içeren diğer besinler ise; badem, kaju, ıspanak ve lahanadır. Bu besinleri de rahatlıkla tüketebilirsiniz.

ACI BİBER

Acı biber içerisinde bulunan kapsaisin maddesi sayesinde ağrı kesici özelliğine sahiptir. Yapılan araştırmalarda acı biber tüketiminin, enflamasyonu büyük oranda azalttığı tespit edildi.

Aynı zamanda bu acı biber yedikten sonra oluşan yanma sırasında beyine sinyaller gider. Bu sinyaller sonrasında endorfin salgılamaya yardımcı olur.

ADA ÇAYI

Ada çayı; bronşit ve astım belirtileri hafifletmek, hafızayı güçlendirmek, boğaz ağrıları ve baş ağrılarını geçirmek gibi oldukça önemli bir role sahip.

Bununla beraber, vücuttaki stresi azaltır, kan şekerini dengeler.

ZERDEÇAL

Zerdeçal iltihabı azaltma konusunda oldukça etkilidir. Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucu zerdeçalın etkin maddesi “kurkumin”, ağrı kesici özelliğe sahip olduğu ortaya çıktı.

Bu özelliği sayesinde vücutta oluşan ağrıları geçirmede oldukça başarılı bir besindir.

VİŞNE

Yapılan bir çalışmada, vişnenin kas ağrılarına önemli derecede iyi geldiği ortaya konuldu. Bunun nedeninin, meyvedeki antioksidanlar ve antienflamatuar bileşiklerden kaynaklı olduğu da belirtildi.

NANE YAĞI

Nane yağı, irritabl bağırsak sendromunun sonucu meydana gelen krampları, gazı ve şişkinliği giderir. Aynı zamanda nane çayı, mide rahatsızlığı için iyi bir yatıştırıcıdır.

KAÇINILMASI GEREKEN YİYECEKLER

İltihaplanmayı şiddetlendirebilecek bazı yiyecekleri beslenme sisteminizden çıkararak daha sağlıklı bir yaşama geçebilirsiniz.

Vücudun sindirebileceğinden daha fazla ilave şeker tükettiğinizde, proinflamatuar bileşiklerin, sitokinlerin salınımını artırır ve inflamatuar biyobelirteç C-reaktif proteinini yükseltir.

Rafine ve işlenmiş karbonhidratlar yerine lifli, besin açısından yoğun karbonhidratların seçilmesi iltihabı azaltmada etkili olabilir.

Düşük sodyumlu yiyecekleri tercih edin. Öğünlerinizde yediğiniz aşırı sodyum, eklem ağrısını artırabilen ödemlere neden olabilir.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal medyda gündem oldu: Meyve suyu kutusundan çıkanlar şaşırttı

Kahvaltıda bu besini tüketenlerin aşırı yeme isteği son buluyor! En az 5 kilo yağdan verdiriyor…