in

Farkında olmadan kilo almanızın sebebi buymuş! Adeta bir “kalori bombası”…

Sağlıklı bir kiloya ulaşmak ve bu kiloyu korumak için dengeli beslenme ve egzersiz yapmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ancak bazen her şeyi doğru yapıyormuşuz gibi görünür ve yine de tartıdaki rakamlar aşağı düşmez veya daha kötüsü ters yönde hareket eder. Birdenbire kilo alıyoruz ve en kötüsü de nedenini bilmiyoruz!

Kilo almak, harcadığınızdan daha fazla kalori tüketmekten daha fazlasıdır. Ancak ardında farklı nedenler de olabilir. Örneğin, metabolizma ve hormonların da kilo düzenlemede önemli bir rol oynadığı iyi bilinmektedir.

Gerçekten de, kilo alımına katkıda bulunabilecek pek çok incelikli şey vardır. Bunlardan bazıları bizim için daha belirginken, bazılarının farkında bile olmayabiliriz. Yaşam tarzınızın veya evinizin temizliğinin kilonuzu etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Bunlar gibi, nasıl ve neden olduğunu anlamadan kilo almamızın pek çok olası olmayan yolu vardır.

Kilo alıyorsanız ve bunun nedenini tam olarak bulamıyorsanız, muhtemelen cevabını bu yazıda bulacaksınız. İşte farkında olmadan bize kilo aldıran alışkanlıklar.

STRESLİ OLMAK

Stres sizi şişmanlatabilir. Yüksek şeker ve yüksek yağlı yiyecekleri isteme olasılığınız stresli olduğunuz anlarda daha yüksektir. Bu nedenle, rahatlamanın ve hayatınızdaki stresi azaltmanın bir yolunu bulmak çok önemlidir.

EVDE ÇOK TOZ OLMASI

Araştırmacılar bazı ev tozlarının yağ hücrelerinin gelişimini destekleyebilecek kimyasallar içerdiğini keşfettiler.

UZUN SÜRE OTURMAK

Bir ofiste çalışıyorsanız, muhtemelen günde 8-10 saat oturarak geçirmektesiniz. Bu sadece metabolizmanızı yavaşlatarak kilo alımına katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda daha yüksek ölüm oranlarıyla da bağlantılıdır. Çözümü ise egzersiz yapmaktır.

YETERSİZ UYKU

Uyku, hücresel yenilenme ve sağlıklı bir kiloyu koruma üzerinde etkisi olan çok sayıda fizyolojik süreç için gereklidir. Uyku eksikliği kilo alımına katkıda bulunabilir.

ÇOK HIZLI YEMEK YEMEK

Beyninize doyduğunuzu anlaması için yeterli zamanı sağlayacağından, yavaş yemek ve iyice çiğnemek önemlidir. Birçok çalışma, hızlı yemek yeme ile obezite arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

YETERİNCE SU İÇMEMEK

Sıvı tüketiminize özen gösterin. Yemeklerden önce iki bardak su içmek kilo vermenize yardımcı olabilir. Humboldt Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir araştırmaya katılanların yemekten önce su içtiklerinde daha yüksek metabolik hızlara sahip olduklarını keşfettiler.

GÜNEŞ GÖRMEMEK

Northwestern Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, sabahları daha fazla güneş ışığına maruz kalan insanların güneşten kaçınanlara göre daha fazla kilo verdiğini keşfetti.

ÖĞÜN ATLAMAK

Öğünlerinizi atlamayın. Planlanmış diyetinizin dışında kendinizi aç bırakmak, yalnızca aşırı yemeye yol açacaktır.

KALORİLİ İÇECEKLER TÜKETMEK

Çok fazla kalori içebilir ve yine de normal şekilde yiyebilirsiniz. Bunun nedeni, beyninizin tüm gıdalarda olduğu gibi sıvılardan alınan kalori miktarını kaydetmemesidir. Gazlı içecekler, meyve suları ve diğer şekerli içecekler kilo almanıza neden olabilir.

PORSİYONLARINIZIN BÜYÜKLÜĞÜ

Büyük tabaklardan ve kaselerden yemek yerken daha yüksek miktarlarda yiyecek tüketme olasılığınız daha yüksektir. Bu, kalori fazlasına ulaşmanın ve sonunda kilo almanın daha kolay olacağı anlamına gelir.

TELEVİZYON KARŞISINDA YEMEK YEMEK

Araştırmalar, insanların yemek sırasında dikkatleri dağıldığında aşırı yemek yeme eğiliminde olduklarını bulmuştur. Televizyon karşısında yemek yemekten kaçının veya yemeğinize odaklanın.

ASANSÖR KULLANMAK

Hepimizin sıkça yaptığı bu hata, kilo alımının ardındaki neden olabilir. Fırsat buldukça asansör yerine merdivenleri tercih etmek bir fark yaratabilir. Daha fazla kalori yakacak ve aynı zamanda daha fit olacaksınız.

SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR BULUNDURMAMAK

Aç olduğunuzda canınız sağlıksız yiyecekler çeker. Etrafta sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmak, öğünler arasında açlığı ve istekleri kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

SADECE SUSAMIŞ OLABİLİRSİNİZ

Bazı insanlar susuzluğu açlıkla karıştırır. Aslında, bir araştırma bunun oldukça yaygın olduğunu gösteriyor. Bu nedenle acıktığınızda önce bir bardak su içmeyi deneyin.

EKSTRALAR İÇEREN KAHVELER

Çok fazla sütlü, şekerli kahve içmek kilo almanıza katkıda bulunabilir. Bu içeceklerin kalorisi genellikle oldukça yüksektir. Bir alternatif, bunun yerine sade kahveye geçmek olabilir.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

69 Yaşındaki Kadın Burnunu Yıkamak İçin Musluk Suyu Kullandı Sonrası Herkese İbret Oldu…

Kanserli hücreyi öldürüyor! En şifalı besin olarak biliniyor