in

Dut Bütün Egzamalarını İyileştirdi Sırrını Bize Açıkladı

Dr. İbrahim Saraçoğlu yaz mevsiminde yaş ve taze olarak tüketilen Dut’un doğal antibiyotik etkisi, kışın çerez olarak tüketilen beyaz Dut’un grip ve diğer hastalıklara karşı koruyucu etki gösterdiğini söylüyor.

Ayrıca beyaz dut içerik bakımından bazı iltihaplı hastalıklar için doğal ilaç olarak kullanılabileceğini de belirtiyor. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun kanda oluşan iltihaplanmaya önlemek için tavsiye ettiği doğal tedavi yöntemini sizler için paylaşıyoruz.

İltihaplanmayı önlemek için dut kürü tarifi:

Yarım litre kadar klorsuz suyu kaynatın. İçerisine bir avuç yani 5-6 yemek kaşığı kadar beyaz dut kurusunu atın. Kısık ateşte 6 dakika kadar kaynatmaya devam edin. Daha sonra ocağı kapatın. Soğumasını bekleyin.

Ertesi gün sabah aç karnına yarısını için. Akşam aç karnına diğer yarısını içerek tüketin. Haşlanmış olan dutları tüketmek zorunda değilsiniz. Bu uygulamayı 25 gün yapın. Her defasında taze olmasına önem gösterin.

Egzamayı önlemek için dut kürü tarifi:

Yarım litre klorsuz suyu kaynatın. İçerisine bir avuç dolusu beyaz dut kurusu atın. 6 dakika kısık ateşte kaynatın.

Daha sonra ocağı kapatın. Soğuyarak elinizi yakmayacak sıcaklığa gelince egzama olan ellerinizi bu kürün içerisine koyarak 10 dakika kadar bekletin. Ardından bir saat ellerinizi yıkamayın. 1 saat sonra ellerimizi suyla durulayabilirsiniz.

Haftada 3 defa bu uygulamayı tekrar edin. Her uygulama öncesi bu kürün taze olarak hazırlanması gerekir. Ayrıca ellerinizi koyduğumuz kabın soğuk olmamasına özen gösterin. Yine aynı şekilde ellerinizi yakmayacak derecede olmasına da dikkat etmelisiniz. Eğer çok soğuksa tekrar ısıtabilirsiniz.

Egzama elinizde değil de ayaklarınızda veya bileklerinizde ise kepçe yardımıyla egzama olan bölgeye 10 dakika süresince dökün.

Osmanlı döneminde anadoluda beyaz dut yapraklarının şeker hastalarını tedavi amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Dut yaprağı antiseptik ve doğal antibiyotik olduğundan şeker hastalarının kapanmayan yaraları için kullanılmakta idi.

Şeker hastaları için dut kürü tarifi:

Dut yaprağı çayı şeker hastalarınının derilerinde kapanmayan yararların tedavisi için ılık olarak pansuman yapılarak kullanılmaktadır.

Dut kurusunun faydaları:

Antioksidan olduğundan hastalıklara karşı vücudu korur.

İçeriğinde bulunan yüksek miktardaki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara ve kalp hastalığına yakalanma oranını düşürür.

Kan şekerini düzenler.

Karaciğeri güçlendirir.

Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.

Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Diş eti rahatsızlıkları için faydalıdır.

Kolesterolü düzenleyerek dengeler.

Kan dolaşımını hızlandırarak kan basıncını düşürür.

Damar sertliğini önleyici etkisi vardır.

Kansızlığı önler.

Aç karına tüketildiğinde bağırsaklardaki kurtların vücuttan atılmasını sağlar.

Çin’de dut kurusu tıp alanında vücutta meydana gelen şişlik ve kızarıklıkların tedavisinde kullanılır.

Tayland Khon Kaen üniversitesinin yaptığı çalışma sonunda dut kurusunun beyin fonksiyonlarını güçlendirerek beyni koruduğu belirlenmiştir. Ayrıca hafızayı güçlendirir.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gece Susuzluktan Uykunuz Bölünüyorsa İşte Asıl Sebebi ve Çözümü

Çocuğun Yüzü Kıp Kırmızı Oldu, Annesi Bütün Çocuğu Olanları Uyarıyor