in

Bu yağ ilaç kadar etkili! Ciltte tek bir leke bırakmıyor: Günde iki kez sürdüğünüzde…

 

Çörek otu yağı , Doğu Avrupa ve Batı Asya’ya özgü olan Nigella sativa bitkisinden elde edilen bitkisel bir bileşendir. Güçlü tıbbi özellikleriyle bilinen çörek otu yağı, insanların cilt sorunları, enfeksiyon, iltihaplanma gibi sorunlarla mücadele etmesini kolaylaştırıyor.

AKNE SORUNUNU HAFİFLETEBİLİR

Bazı araştırmalar, çörek otu yağının akne gibi cilt rahatsızlıkları için faydalı olabileceğini göstermektedir. Bunun nedeni, çörek otu yağının antimikrobiyal ve antiinflamatuar özellikleri olabilir.

Yapılan bir çalışmanın sonucunda insanlar çörek otu yağı ile yapılmış bir losyonu sivilceli bir cilt bölgesine uyguladıklarında , 2 ay sonra önemli ölçüde daha az akne lezyonu yaşadılar. Benzer şekilde, 60 kişiyle yapılan bir çalışmada, katılımcılar 60 gün boyunca günde iki kez çörek otu yağı ile yapılan topikal bir jeli cilde uyguladı.

Bu tedaviyi uygulayanlar, bir kontrol grubuyla karşılaştırıldığında akne şiddetinde %78’lik bir azalma ve akne lezyonlarının sayısında önemli bir iyileşme elde ettiler.

SEDEF HASTALIĞINA KARŞI ETKİLİ OLABİLECEĞİ TESPİT EDİLDİ

İlginç bir şekilde bazı araştırmalar, çörek otu yağının ciltte kuru ve kızarmış lekelerle karakterize kronik bir iltihaplanmayla kendini gösteren sedef hastalığının tedavisinde yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bir hayvan çalışması, cilde çörek otu yağı uygulamanın farelerde inflamasyonu ve sedef hastalığı semptomlarını azalttığını buldu.

Şu anda çörek otu yağının insanlarda sedef hastalığı üzerindeki etkileri hakkında çok fazla araştırma bulunmamaktadır. Bu nedenle her ne kadar olumlu etkiler gösterse de daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

YARALARIN İYİLEŞMESİNİ KOLAYLAŞTIRABİLİR

Çörek otu yağı, doku büyümesini uyarma ve yara iyileşmesini destekleme yeteneği açısından incelenen, timokinon adlı bir bileşik içerir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, anti-enflamatuar, timokinonun antioksidan ve antibakteriyel etkileri nedeniyle yanıkların ve diyabetik yaraların tedavisine yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Örneğin, bir hayvan çalışması, çörek otu özütünün, bir kontrol grubuyla karşılaştırıldığında diyabetli farelerde yara iyileşmesini önemli ölçüde artırdığını buldu. Başka bir hayvan çalışması, çörek otu yağının tek başına veya balla birlikte uygulanmasının farelerde yara iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olduğunu gösterdi.

Yine de çörek otu yağı ve timokinonun insanlarda yara iyileşmesini destekleyip desteklemediğini anlamak için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

İLTİHAP ORANINI DÜŞÜREBİLİR

Çalışmalar, çörek otu yağının güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Bazı araştırmalar inflamasyonun tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi birçok kronik durumun gelişimine katkıda bulunabileceğini öne sürdüğü için çörek otu kullanımı, sağlığın birçok yönü için faydalı olabilir.

Gözden geçirilen 10 farklı çalışmanın analizine göre, çörek otu yağı tüketmek, birden çok iltihaplanma belirtisini azaltırken aynı zamanda kandaki antioksidan düzeylerini artırabilir.

KİLO KAYBINI KOLAYLAŞTIRABİLECEĞİ GÖRÜLDÜ

Tam olarak işlediği belli olmasa da, çörek otu yağının kilo kaybını teşvik ettiği ve vücut yağını azalttığı görülmektedir. Bir çalışma, obez 84 kadında çörek otu yağının etkilerini inceledi.

8 hafta boyunca günde 3 gram çörek otu yağı tüketen ve düşük kalorili bir diyet uygulayanlar, yalnızca düşük kalorili bir diyet uygulayanlara göre vücut ağırlığında ve göbek yağında daha fazla azalma yaşadı. Fazla kilolu veya obez 45 kadın üzerinde yapılan bir başka çalışma, 8 hafta boyunca günde 2.000 mg çörek otu yağı almanın iştahı azalttığını ve vücut kitle indeksini, vücut ağırlığını, bel çevresini ve vücut yağını azalttığını gösterdi.

Dahası, 11 çalışmanın bir incelemesi, çörek otu takviyelerinin vücut ağırlığını, vücut kitle indeksini ve göbek yağını orta derecede azaltabileceği sonucuna vardı, ancak daha yüksek kaliteli araştırmalara hala ihtiyaç olduğunu kaydetti.

KAN ŞEKERİ KONTROLÜNÜ İYİLEŞTİREBİLİR

Bazı araştırmalar, çörek otu yağının kan şekeri seviyelerini dengelemek için faydalı olabileceğini gösteriyor. Aslında, 7 çalışmanın bir incelemesi, çörek otunun, açlık sırasında ve yemekten sonra insülin seviyeleri ve kan şekeri seviyeleri dahil olmak üzere birden fazla kan şekeri üzerindeki belirtisini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

23 farklı çalışmanın başka bir incelemesinde benzer bulgular vardı ve çörek otunun açlık kan şekerini düşürmede ve uzun vadeli kan şekeri kontrolünün bir ölçüsü olan hemoglobin A1C düzeylerini düşürmede etkili olduğuna dikkat çekildi.

EGZAMADA HAFİFLETİCİ BİR ETKİ SUNABİLİR

Birkaç çalışma, çörek otu yağının kuru, kaşıntılı cilt ile karakterize bir cilt durumu olan egzama semptomlarını hafifletebileceğini bulmuştur. 2012’de yapılan küçük bir araştırma, çörek otu yağının, 4 hafta boyunca günde iki kez bölgesel olarak uygulandığında yaşam kalitesini artırmada ve el egzamasının şiddetini azaltmada bir tür kortikosteroid olan betametazon kremi kadar etkili olduğunu buldu.

Bir hayvan çalışması ayrıca, çörek otu yağında bulunan bir bileşik olan timokinonun oral ve topikal uygulamasının farelerde inflamasyonu azalttığını ve egzama semptomlarını iyileştirdiğini gösterdi. Çörek otu yağı ayrıca yara iyileşmesini destekleyebilir ve zararlı bakterilere karşı koruma sağlayabilir. Bu durum, potansiyel olarak egzama ile ilişkili cilt enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, insanlarda daha yeni, yüksek kaliteli çalışmalara hala ihtiyaç vardır.

METABOLİK SENDROMLARA KARŞI KORUCU ETKİ GÖSTEREBİLİR

Araştırmalar, çörek otu yağının kalp hastalığı, inme ve tip 2 diyabet riskini artırabilecek bir dizi durum olan metabolik sendromu önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Yüksek tansiyonu olan 55 kişide yapılan bir çalışmada, katılımcılar 8 hafta boyunca günde iki kez 2,5 mL çörek otu yağı aldı. Çalışmanın sonunda, bu tedaviyi alanların birkaç olumlu sonucu oldu.

Ayrıca antioksidanlar ve diğer biyoaktif bileşikler içeriği sayesinde sağlık ve güzellik faydaları ile de biliniyor. Fakat tüm bitkisel faydalardan yararlanmak için mutlaka önce doktorunuza danışmanı gerekir. İşte çörek otu yağının eşsiz faydaları…

Hepsi metabolik sendromun bileşenleri olan düşük diyastolik kan basıncı, toplam kolesterol, LDL (kötü) kolesterol ve açlık kan şekeri seviyeleri yaşadılar. Diğer birçok çalışma, çörek otu yağının göbek yağını azaltarak, kan şekerini düşürerek ve kolesterol ve kan basıncı seviyelerini iyileştirerek metabolik sendrom risk faktörlerini azaltabileceğini bulmuştur.

Bununla birlikte, çok yönlü, sağlıklı bir beslenme sistemi ve aktif bir yaşam tarzının metabolik sendroma karşı en iyi korunma olduğunu unutmayın. Çörek otu yağı gibi takviyeler, sağlıklı bir yaşam tarzına ek olarak en iyi sonucu verir.

 

KAYNAK:https://www.sabah.com.tr/roza/galeri/saglik/bu-yag-ilac-kadar-etkili-ciltte-tek-bir-leke-birakmiyor-gunde-iki-kez-surdugunuzde

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uykudan Önce Bunu Ayağına Sık, Uyanınca Yeniden Doğmuş Gibi Hissedeceksin!

Yemekleri bu şekilde yemek kalbinizi mahvediyor

Yemekleri bu şekilde yemek kalbinizi mahvediyor! Sağlığınızdan olmayın…