in

Bu sorunun yanıtını 1000 kişiden 1’i biliyor!

Matematiğinizin ne kadar iyi olduğunu düşünüyorsanız önce bu soruyu yanıtlamanızda fayda var. Sayı dizilerinden oluşan bu zekâ testi, interneti kasıp kavuruyor. haber metninin boyutu haber metnini yazdır İngiliz Daily Mail gazetesinin sitesinde yer alan testte bir hesap var. Bu hesabın iki doğru sonucu bulunuyor.

https://bilgisentezi.com/

https://bilgisentezi.com/

Testi hazırlayanların önerisi şu: “Öncelikle kutunun dışına çıkıp bir fikir yürütün. Bu matematik sorusu sandığınız kadar kolay değil. Matematik problemlerinin genelde tek bir doğru cevabı olmasına rağmen, bu sorunun iki yanıtı bulunması dünya çapında hararetli bir tartışmaya yol açtı.”

Testi hazırlayan ekip, 1000 kişiden yalnızca 1 kişinin ikinci muhtemel sonucu çıkarabildiğini söylüyor. Peki siz ne yaptınız? 1000’de 1’in içinde misiniz, yoksa siz de herkes gibi misiniz?

Sıra çözümde;

1- Normal kişilerin yanıtı- Çoğu insan ilk dizide 1 ile 4’ü toplayarak 5 sonucuna ulaşıyor.

Akabinde ikinci dizedeki 2 ile 5’i topluyor ve çıkan sonucu ilk dizinin toplamı olan 5’e ekleyerek 12 sayısını buluyor.

Çoğunluk aynı süreci üçüncü diziye de uyguluyor ve 3 ile 6’yı topluyor ve çıkan 9 rakamı yukarıdaki dizinin sonucu olan 12’ye ekliyor. Yani 9 artı 12 eşittir 21.

Son dizide ise 8 ile 11’i toplayıp 19 sonucuna ulaşılıyor ve önceki dizinin sonucu olan 21’e eklenip 40 bulunuyor.

2- Zekilerin yanıtı- Testi hazırlayanların iddiasına göre; bu çözüme 1000’de 1’in içine giren zeki insanlar ulaşıyor.

Elbette 1 ile 4’ü topladığımızda 5 sonucu çıkıyor. Ancak zeki insanlar 5 sonucuna 1 ile 4’ü çarpıp 1 ekleyerek ulaşıyor. Bu formülü ikinci dizi için de uyguladığımızda, 2 ile 5’i çarpıp 2 eklememiz gerekiyor. Böylece 12 sonucu çıkıyor.

Ve üçüncü dizi için 3 çarpı 6 eşittir 18. Formülü uygulayıp 3 daha eklediğimizde hesap tutuyor ve 21 çıkıyor.

Son ve alternatif cevaba ulaşmak için 8 ile 11’i çarpıyoruz. Zekiler yukarıdaki formülü devreye sokup 88’e 8 daha ekleyip 96 çıkarabiliyor.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuzhan 5 yaşında hayatını kaybetti. Mide bulantısı şikayeti ile hastaneye gitti ama olay çok başkaydı. Bu belirti tüm anne babaları ilgiIendiriyor..

Maymun çiçeği virüsü hızla yayılıyor! Kapanma mı geliyor?