in

Bu gıdadan uzak durun! Sinir sistemini etkilediği ortaya çıktı

Özellikle pandemi döneminde yediğimiz gıdalar büyük önem taşıyor. Sağlığımızı tehdit eden ve olumsuz olarak etkileyen gıdalardan kaçınarak sağlıklı beslenmek mümkün olmaktadır. Bazı gıdalar içerdiği kimyasal maddelerden dolayı sağlığımızı olumsuz anlamda etkilemektedir. Peki bu gıdalar nelerdir? Uzmanlar bazı gıdaların sinir sistemimizi hedef alarak beyin fonksiyonlarımızı tehdit ettiği konusunda uyarılarda bulunuyor. İşte gıdaların vücudumuz üzerinde çeşitli ve dikkat çeken etkileri…

PATLAMIŞ MISIR

Patlamış mısır, sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan protein, altın, fosfor, demir, silikon ve magnezyum içerir. Patlamış mısırın içerdiği B vitamini de depresyon ve stresle savaşmaya yardımcı oluyor.

TARÇIN

Tarçın, son derece önemli bileşenler içerdiği için beyni çok daha aktif kılar. Tarçın kokusu, çok fazla dikkat, görsel hafıza ve hızlı reaksiyon gerektiren şeyleri çözmemize yardımcı olur.

SAFRAN

Safran birçok mineral, B vitamini ve C vitamini içerir. Beyin fonksiyonlarını daha iyi hale getirir ve hatta bazı rahatsızlıkları bile tedavi eder.

TON BALIĞI

Ton balıklarında bol miktarda cıva bulunmaktadır. Vücuttaki fazla cıva, hafıza sorunlarına yol açabilir. Ayrıca hormonları etkileyen ve sinir sisteminin işlevini bozan sentetik bir kimyasal olan poliklorlu bifenil içerir.

FASULYE

Fasulye zaten bildiğiniz üzere asitli bir gıda. Çok fazla fasulye tüketirseniz, vücudunuz demir gibi mineralleri parçalamakta zorlanacaktır. Bu, beyine kan temini ve anemi gelişimi ile ilgili sorunlara yol açabilir.

BİTTER ÇİKOLATA

Bitter çikolata, beyin hücrelerinin aktivasyonundan sorumlu flavonoidler içerir. Bu yiyecek damarları büyütür, beyin fonksiyonlarını uyarır ve oksijen sağlar.

FIRINDA PATATES

Fırında patates, beyne oksijen gönderen potasyum bakımından zengindir. Ayrıca glikoz beyine giden kan tedarikini arttırır. B vitamini ve amino asit içerir.

KAŞAR PEYNİRİ

Kaşar peyniri, tiramin içerir. Tiramin, kan basıncını önemli ölçüde arttırabilir. Aynı zamanda migreni tetikler.

Bu besinleri tüketenler dikkat! Onlarca farklı hastalığa sebep oluyor!

Böbrek Hastalığının 7 Uyarıcı İşareti