in

Ağrılardan Kurtarabilecek Uyuma Pozisyonları

Tüm günümüzü mahfeden bir bel ağrısı ile uyanmak kadar kötü bir şey yoktur. Araştırmaya göre yetişkinlerin %84’ü bu ağrıyı yaşıyor olsa da çoğu bir çözüm bulamadan hayatları öyle geçirip gidiyor. Ama çözümü sandığımızdan çok daha basitmiş. Hayatımızın neredeyse üçte birini uyuyarak geçirdiğimiz için, bilim bize yatmayı seçtiğimiz pozisyonun omurgamızın sağlığı üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini ve çekebileceğimiz korkunç rahatsızlığa veya ağrıya yol açabileceğini söylüyor.

Bel ağrısı azaltmak istiyorsak bilim insanlarının benimsememizi söylediği ilk 5 uyku pozisyonunu bilmemiz gerekiyor. Ve sırt ağrınızı azaltmada hangi maddenin önemli bir rol oynadığını öğrenmek için sonuna kadar okuyun.

1. Fetal pozisyon

Dizlerinizi göğsünüzde sıkıştırarak yan yatmak en popüler uyku pozisyonu olarak bilinir. Rahimdeki bir bebek gibi içe doğru kıvrılmak, eklemlerin dinlenmesini sağlar ve ayrıca çok fazla boşluk yaratır, bu nedenle omurlar arasındaki baskıyı rahatlatır. Bu nedenle bu pozisyon özellikle bel fıtığı olan kişiler için etkilidir.

2. Yüz Üstü İçin Yastık

Boyun ağrısına neden olabileceği için yüz üstü uyumanın ideal olmadığı sıklıkla söylendiği için bu şaşırtıcı gelebilir. Ancak, sırt ağrısı söz konusu olduğunda yüz üstü dışında başka bir pozisyonda yatamayanların gerçekten fayda sağlayabileceği görülüyor. Sonuç olarak, bu konum diskler arasındaki basıncın hafifletilmesine yardımcı olur. Ancak bunu doğru yapmak için, sırtın gerilmesini azaltmak için alt karın ve pelvis bölgesinin altına bir yastık yerleştirmeyi unutmayın.

3. Sırtta Bir Yastıkla

Bu pozisyon, ağırlığınızı vücudunuza eşit olarak dağıtmanızı sağladığından, basınç noktalarınızdaki yükü azaltmanın ideal yoludur. Aynı zamanda omurga ve iç organların uyumunu da iyileştirir. Sırt üstü yatarken sadece dizlerinizin altına bir yastık koymayı unutmayın ve biraz daha desteğe ihtiyacınız varsa, sırtınızın bir kısmına küçük bir havlu sarın.

4. Yastıkla Yana Yatma

Yan uyuyan biriyseniz, bir tarafta çok fazla baskı oluşturmamak için sol ve sağ arasında geçiş yaptığınızdan emin olun, bu da sonuçta kas dengesizliğine yol açabilir. Eğer bu pozisyonda uyumayı tercih ediyorsanız, bacaklarınızın arasına bir yastık yerleştirerek, omurga, kalça ve pelvisinizi düzgün hizada tutmuş olacaksınız.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kol Saatini Tüm Gün Kolunuzdan Çıkarmazsanız Ne Olur?

Bel fıtığı tedavisi nedir ? Nasıl oluşur? Bel fıtığı belirtileri nelerdir?