in

Ağız kuruluğunu hafife almayın! Milyonlarca insanın ölümüne sebep olan o hastalığın ilk belirtisiymiş!

Ağız kuruluğunu hafife almayın! Milyonlarca insanın ölümüne sebep olan o hastalığın ilk belirtisiymiş!

Önemini gerçek manasıyla bilmediğimiz tükürük, aslında birçok hastalığı önlemeye yardımcı oluyor. İçerdiği enzimler sayesinde besinlerdeki vitaminlerin açığa çıkmasını sağlayan tükürük, besinlerin daha kolay yutulmasını sağlar. Ağızda tükürük olmaması, ağız kuruluğu olarak bilinir ve bu durum tahmin edilenden daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ağız kuruluğu ihmal edildiğinde diyabet başta olmak üzere birçok sağlık sorununu beraberinde getirir. İşte ağız kuruluğu olarak ilk belirtisini gösteren hastalıklara ilişkin ayrıntılar…

Ağız kuruluğu, bazen ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Genellikle yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan ağız kuruluğu, horlama ve uyku apnesi gibi sorunları beraberinde getirir. Yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan ağız kuruluğu dışında farklı yaş gurubunda da ortaya çıkması hastalık sinyali olarak görülür. Ağız kuruluğu, diyabet, felç ve hatta HIV gibi yaşamı tehdit eden hastalıkları işaret edebilir.

Dr. Azad Eyrumlu, sürekli ağız kuruluğunun genellikle vücudun başka yerlerinde ters giden bir şeylerin işareti olabileceğini belirtti.

“Ağız kuruluğu, başka bir yerde bir şeylerin yolunda gitmediğinin bir işareti olabilir. Bu, ağızda yapışkan bir his, boğazda kuruluk veya ağrı, çiğneme veya yutma güçlüğü ve hatta ağız kokusu gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Dr Eyrumlu, “Diş hekimine gittiğinizde sadece ağız sağlığınız değil genel sağlığınız hakkında da oldukça geniş bilgi edinilir. Sağlığınızı yakından takip etmek ve erken belirtilerle birçok hastalığın önüne geçmek için ağız kuruluğu şikayetiniz varsa derhal uzmana danışmalısınız.”

Ağız kuruluğu, bu beş hastalığın erken belirtisi olabilir;

Diyabet

Felç

HIV

Alzheimer hastalığı

Sjögren sendromu

Tükürük bezlerimizin ağzı nemli tutmak için yeterli tükürük üretemediği durum kserostomi olarak bilinir.

Tükürüğümüz, bakteriler tarafından üretilen asitleri nötralize etmeye ve ayrıca gıda parçacıklarını yıkamaya yardımcı olduğu için ağız sağlığımızda önemli bir rol oynar.

Tükürük, diş çürümesini engeller ayrıca sindirim sistemini yardımcı olan önemli enzimler içerir. Bu durum da vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve besinleri almasını sağlar.

Ağız hijyeninizin iyi durumda olduğundan emin olmak ve gelişen sorunları takip etmek için her altı ayda bir diş hekimine görünmeniz önerilir.

Ağız hijyeninden emin olmak için altı ayda bir diş hekiminize görünmelisiniz.

Uzmanlar, dişlerinizi günde iki kez florür içeren diş macunları ile iki dakika fırçalamanın yanı sıra düzenli olarak diş ipi ve gargara kullanımını öneriyor.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yemekleri bu şekilde yemek kalbinizi mahvediyor

Yemekleri bu şekilde yemek kalbinizi mahvediyor! Sağlığınızdan olmayın…