in , ,

Ufak Çaplı Aydınlanmalar Yaşamanıza Neden Olacak 15 Şaşırtıcı Gerçek

1. Dünya üzerinde metrik sistem kullanmayan ülke sayısı üçtür.

Dünya üzerinde metrik sistem kullanmayan ülke sayısı üçtür.

2. Dünyanın en sessiz odası Washington’daki Microsoft merkezindedir.

Dünyanın en sessiz odası Washington'daki Microsoft merkezindedir.

3. Kanarya Adaları’nın adı Latince’de “köpekler” anlamına gelen “Canariae” kelimesinden gelir, kanarya kuşlarından değil. Yani burası aslında “Köpeklerin Adası’dır.”

Kanarya Adaları'nın adı Latince'de "köpekler" anlamına gelen "Canariae" kelimesinden gelir, kanarya kuşlarından değil. Yani burası aslında "Köpeklerin Adası'dır."

4. Dünyanın en fazla ziyaret edilen ülkesi Fransa’dır.

Dünyanın en fazla ziyaret edilen ülkesi Fransa'dır.

5. Ejderha Nefesi adı verilen biber dünyanın en acı biberidir ve ölümcül olabilir. Bu biber tıbbi müdahelelere cildi uyuşturmak için geliştirilmiştir ve yenmemelidir.

Ejderha Nefesi adı verilen biber dünyanın en acı biberidir ve ölümcül olabilir. Bu biber tıbbi müdahelelere cildi uyuşturmak için geliştirilmiştir ve yenmemelidir.

6. Tüm dünya nüfusu Los Angeles’a sığabilir.

Tüm dünya nüfusu Los Angeles'a sığabilir.

7. Küba ve Kuzey Kore dünya üzerinde Coca-Cola alamayacağınız tek yerlerdir.

Küba ve Kuzey Kore dünya üzerinde Coca-Cola alamayacağınız tek yerlerdir.

8. Utah’da ismi “Mexican Hat (Meksika Şapkası)” olan bir kasaba vardır ve bunun nedeni kasabada “sombrero” gibi görünen bir kaya oluşumunun olmasıdır.

Utah'da ismi "Mexican Hat (Meksika Şapkası)" olan bir kasaba vardır ve bunun nedeni kasabada "sombrero" gibi görünen bir kaya oluşumunun olmasıdır.

9. Evcil bir domuz yabana salındığında birkaç aç içinde yabanileşecek, dişleri çıkacak, kürkü daha tüylü olacak ve agresifleşecektir.

Evcil bir domuz yabana salındığında birkaç aç içinde yabanileşecek, dişleri çıkacak, kürkü daha tüylü olacak ve agresifleşecektir.

10. Marlon Brando’ya bir röportajda “Gelmiş geçmiş en iyi aktör olduğunuzun farkında değil misiniz?” denince, Brando köpeği Tim’e dönmüş ve “En iyi aktör Tim. Yiyecek bir şey isteyince beni seviyor gibi yapıyor” demiştir.

Marlon Brando'ya bir röportajda "Gelmiş geçmiş en iyi aktör olduğunuzun farkında değil misiniz?" denince, Brando köpeği Tim'e dönmüş ve "En iyi aktör Tim. Yiyecek bir şey isteyince beni seviyor gibi yapıyor" demiştir.

11. Araşırmalara göre bazen yanlış inanışların karşısına çelişen gerçekler ve kanıtlar çıktığında, insanların yanlışa olan inanışı beklenenin aksine daha da artıyor. Buna “geri tepme etkisi” deniyor.

Araşırmalara göre bazen yanlış inanışların karşısına çelişen gerçekler ve kanıtlar çıktığında, insanların yanlışa olan inanışı beklenenin aksine daha da artıyor. Buna "geri tepme etkisi" deniyor.

12. Jospeh Stalin 1907 yılında eşinin cenazesinde şu sözleri söylemiştir: “Bu varlık taştan kalbimi yumuşattı. O öldü ve onunla birlikte insanlığa karşı kalan son sıcak hislerim de öldü.” Eşinin ölümü Stalin’i o kadar derinden yaralamıştır ki cenaze sırasında kendisini eşinin açık mezarına atmış ve zorla çıkarılmıştır.

Jospeh Stalin 1907 yılında eşinin cenazesinde şu sözleri söylemiştir: "Bu varlık taştan kalbimi yumuşattı. O öldü ve onunla birlikte insanlığa karşı kalan son sıcak hislerim de öldü." Eşinin ölümü Stalin'i o kadar derinden yaralamıştır ki cenaze sırasında kendisini eşinin açık mezarına atmış ve zorla çıkarılmıştır.

13. Dr. Ignaz Philipp Semmelweis’in doktorların kadavralar üzerine çalıştıktan sonra bebek doğurtmadan önce ellerini yıkaması konusunda ısrarcı olmasıyla, doğumda ölüm oranları %12’den %2’ye düşmüştür.

Dr. Ignaz Philipp Semmelweis'in doktorların kadavralar üzerine çalıştıktan sonra bebek doğurtmadan önce ellerini yıkaması konusunda ısrarcı olmasıyla, doğumda ölüm oranları %12'den %2'ye düşmüştür.

14. İkinci Dünya Savaşı’nda Singapur’un düşüşünün ardından dövmesi olan Japon erkekleri muhtemelen suçlu oldukları düşüncesiyle idam edildiler.

İkinci Dünya Savaşı'nda Singapur'un düşüşünün ardından dövmesi olan Japon erkekleri muhtemelen suçlu oldukları düşüncesiyle idam edildiler.

15. 2012’de İran’ın internet sitelerinde Pepsi’nin güçlü lazerlerle logosunu Ay’ın yüzeyine yansıtacağına dair dedikodular dolanıyordu. Buna inanan binlerce İranlı evlerinin çatılarına tırmanarak gökyüzünü izledi. Hiçbir şey olmadı tabii…

2012'de İran'ın internet sitelerinde Pepsi'nin güçlü lazerlerle logosunu Ay'ın yüzeyine yansıtacağına dair dedikodular dolanıyordu. Buna inanan binlerce İranlı evlerinin çatılarına tırmanarak gökyüzünü izledi. Hiçbir şey olmadı tabii...

Alıntı: https://onedio.com/haber/acayip-bilgiler-kusagi-ufak-capli-aydinlanmalar-yasamaniza-neden-olacak-15-sasirtici-gercek-894207

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜÇ SAHİBİ OLMANIN 25 KURALI

GÜÇ SAHİBİ OLMANIN 25 KURALI (Etik Değildir!)

Gözlüklü insanların daha çekici gelmesinin bilimsel 7 sebebi

Gözlüklü insanların daha çekici gelmesinin bilimsel 7 sebebi