Yanak ısırması neden olur? Uzmanı açıkladı
Yanak ısırması neden olur? Uzmanı açıkladı

Birçok kişi hayatında bir kez de olsa yanak ısırması yaşamıştır. Ancak bazı kişiler bu durumu kronik bir şekilde yaşayabilirler. Peki, yanak ısırması neden olur? Yanak ısırma alışkanlığı nasıl geçer? Yanak ısırma tedavisi nasıl olur? Diş Hekimi Pertev Kökdemir, merak edilenleri cevapladı…

Çoğu insan daha önce yanaklarının iç kısmını ısırmış olsa da, bazı insanlar yanaklarını uzun süre boyunca ısırırlar. Kronik yanak ısırma obsesif kompulsif (takıntı hastalığı) bozukluk ile ilişkisi tekrarlayan bir davranış da olabilir.

Kadınlarda daha çok görülüyor

Dt.Pertev Kökdemir, yanak ısırması veya ağızdaki diğer alanların ısırılması ile ilgili yapılan araştırmalarda, her 1 milyon kişiden 750’sinin etkilendiğini ve kadınlarda erkeklere oranla daha yaygın olduğunu belirtti.

Dikkatsizce çiğnemek veya yemek yerken konuşmak bazen birinin yanağını kazara ısırmasına neden olabilir. Yanlışlıkla ısırma, ısırık yerinde yaralanmaya ve iltihaplanmaya sebep olabilir.

Yanak ısırmanın sebepleri nelerdir?

Dt.Kökdemir, yanaklarını yanlışlıkla ısıran kişilerin diş hekimine gözükmesini tavsiye ederken bu belirtinin, dişlerin veya implantların ağızda yanlış hizalanmasından kaynaklanabileceğini de ifade etti.

Kaynak:https://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/yanak-isirmasi-neden-olur-uzmani-acikladi-6137986/1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here