Üstün Zekalı Bir Çocukta Bulunan 10 Özellik

Üstün Zekalı Bir Çocukta Bulunan 10 Özellik
Üstün Zekalı Bir Çocukta Bulunan 10 Özellik

Çocuğunuz zekalı mı? Üstün zekalı çocukların en yaygın on özelliğini ve okulların üstün yetenekli programlara kalifiye olup olmadıklarını nasıl değerlendirdiğini okuyacağız.

“Üstün yetenekli” terimi, yıllarca halk eğitim çevrelerinde atıldı – çoğunlukla yanlış kullanılmış, yanlış teşhis edilmiş ve yanlış anlaşılmış. Üstün yetenekli çocuklar çeşitli şekillerde bulunabilirler; bazıları olumlu özelliklerdir ve bazıları istenildiği gibi değildir. Bir öğrencide yetenekliliği belirlerken, yetenekli çocukların hepsi aynı anda aynı özellikleri göstermeyeceğinden, bazı faktörlerin dikkate alınması önemlidir. Bu liste üstün yetenekli öğrencilerde görülen en yaygın 10 özelliği sunar.

Üstün Zekalı Bir Çocukta Bulunan 10 Özellik
Üstün Zekalı Bir Çocukta Bulunan 10 Özellik

Sözel yetenek

Üstün yetenekli çocuklar genellikle küçük yaşta sözlü iletişim kurmaya başlar ve yaşlarının çok ötesinde kelime kullanırlar. Bu çocuklar, dil kullanımlarından dolayı sıklıkla “erken yaşta” olarak adlandırılmaktadır. Amend Psikolojik Hizmetler web sitesi, yetenekli çocukların bazı sözlü özelliklerini “hevesli hikaye anlatıcılar”, erken konuşmacılar veya geniş ve kesin kelime bilgisi olan kişiler olarak listeler. Bu çocuklar sık ​​sık sözlerini dikkatlice seçerler, ancak birçoğunu kullanma eğilimindedirler. Ayrıca, aynı yaş grubundaki çocuklarla onları anlayamayan ve genellikle konuşma için daha büyük çocuklara veya yetişkinlere yönelebilecekleri için sinirlenebilirler.

Bilgi işlem

Education.com, yetenekli çocukların genellikle “bilgi işleme alışılmadık kapasiteye” sahip olduğunu ve bu bilgileri akranlarından daha hızlı ve doğru şekilde işleyebildiklerini belirtir. Bu çocuklar genellikle okuma ve matematik gibi derslerden akranlarından çok daha hızlı bir şekilde ustalaşır ve bu da normal bir okul ortamında zorlanmaları zorlaştırabilir. Bright Hub Education, bazı yetenekli çocukların sınıflarda yıkıcı hale geldiğini açıklıyor – çoğu kez tekrar tekrar öğretilen materyallerden sıkıldıkları için.

Yüksek Merak Düzeyi

Üstün yetenekli çocuklar genellikle merak düzeyinin yüksek olduğunu ve yaşlarının çoğunda görülmeyen tutkuyla öznelere dalırlar. Amend Psychological Services, yetenekli bir çocuğun, tüm genç dinozorların adlarını veya çok genç yaştaki bir beyzbol takımındaki her oyuncunun istatistiklerini öğrenmesinin alışılmadık olmadığını söylüyor. Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi, bu özelliği “kendilerini ilgilendiren faaliyetlerde derin bir absorpsiyon” olarak adlandırıyor ve yetenekli çocukların ebeveynleri, bir çocuğu kütüphaneye götürmeleri veya gerçekleri bulmalarına yardımcı olmaları durumunda, bu absorpsiyonun ne kadar doygun olabileceğini hızla öğreniyorlar. İnternet tekrar tekrar

Hafıza tutma

Üstün yetenekli çocuklar genellikle aynı yaştaki ortalama çocuklardan daha hızlı ve daha uzun süre bilgi tutabilirler. Hızlı öğrenme yetenekleri, olayları hızlı bir şekilde işleme koymalarını ve daha sonra etkin bir şekilde hatırlamalarını sağlamaları için onlara izin verir. Hızlı bilgi işlemeyle birleştirilen yüksek bellek tutma, çoğu zaman bu çocukların, ebeveynleri ve öğretmenleri, yetenekli çocuklara istedikleri kadar hızlı bilgi sunmalarını zorlaştırabilen hızlı bir atış hızında öğrendikleri anlamına gelir.

Yoğunluk ve Kalıcılık

Pek çok yetenekli çocuk, öğrendiklerinde çok yoğundur, bu yüzden sık sık büyük miktarda bilgi toparlar. Education.com’a göre, sosyal olarak, başkalarının ihtiyaç ve duygularına keskin bir duyarlılıkla da yoğun olabilirler. Bu çocuklar başkalarına şefkat gösterebilir ve diğer çocuklardan yaşlarına göre çok daha derin bir seviyeye gelebilir. Bununla birlikte, yoğunluk ve sebat, yetenekli bir çocuğa karşı zaman zaman, çocuk kolayca çözemediği bir problemle veya ustaca görünemediği bir konu ile karşılaştığında da çalışabilir.

Mizah anlayışı

Üstün yetenekli çocukların geçmişi olmaları zevklidir, bazılarının zamanlarının ötesini geçenine mizah duygusu sergiler. Bright Hub Eğitim, bu çocukların hiciv gibi daha ince mizah türleri için özel özel bir takdir edildi. Ayrıca, püf noktaları gibi kelimeler üzerinde oyun oynamaktan zevk alıyorlar ve bu komik özellikleri kendi başlarına kullanma konusunda ustalar. Mizah duygusu, konuşmalarında ya da yazılarında ortaya çıksa da, bu havada ile sohbet etmek bir neşe olabilir.

Adalet Anlayışı

Üstün yetenekli çocuklar, kendilerini beğenmişler ve başkalarının yüksek beklentileri cevap verebilecek akut bir adalet duygusuna sahiptir. Güçlü ahlaki pusulaları yapabilir etkin liderler yapabilir ve orada kalabilir iyi seçimler yapabilirken, bu özellik başkalarıyla uzun süredir kuruluyor zorlaştırabilir. Adalet ve adaletle ilgilenir.

Güçlü Hayal Gücü

Üstün yetenekli çocuklar, ebeveynlerin ve öğretmenlerin mutlaka beklemeyecekleri masalları döndürme becerisine sahip, güçlü bir hayal gücü sergilerler. Education.com, bu çocukların sık sık sözlü, yazılı veya sözcük ifadelerini özgünlük gösterdiğini ve çok yaratıcı göründüğünü söylüyor. Üstün yetenekli çocuklar hayal kurmak kurmak, zaman harcayabilir ve onları bağımsız düşünürler olarak sınıflandırılırlar.

Keskin gözlem

Bu gruba giren çocuklar aynı yaş grubundaki diğer çocuklardan çok daha fazla ayrıntıyı sınıf kabiliyetine sahip olabilir. Bir kitap okumak, film izlemek, yetenekli sınıflarda başkalarının kaçırabileceği görünüşte önemli olmayan bilgiler fark eder. Ayrıntılara dikkatleri bazen uzun süredir, durumlar ya da çatışmaların yorumlanmasına yol açar – bu durum zaman zaman ebeveynler ve öğretmenler için sık sık hayal kırıklığı yaratır.

Sorun Çözme Yetenekleri

Karmaşık etkili problem çözücüler olarak algılanan yetenekli çocuklar, karmaşık bir meseleyi yıkmaktan ve başka hiç kimsenin planlandığı bir çözüm bulmatan başka bir şey istemezler. Eğitim.com’a göre bu çocuklar, geleceğin hedefi liderleri olan “sosyal politika kavramsallaştırmak için gelişmiş bir bilişsel ve duyuşsal kapasiteye sahip”.

Bir biyolojik “üstün yetenekli” olarak etiketleme, orada olduğu yerde gözlemleme ve objektif testi karmaşık bir süreçtir. Bu liste henüz olmasa da, öğretmenlerin ve ebeveynlerin daha fazla değerlendirme yapılmaması gerekip gerekmediğini bilmelerine yardımcı olmak için yetenekli öğrenciler ve en yaygın özelliklerimiz hakkında fikir edin.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Written by bilgisentezi

Erkeklerin-Kadınlarda-En-Çok-İstediği-9-Özellik

Erkeklerin Kadınlarda En Çok İstediği 9 Özellik

Doğuduğunuz ay sizin hakkınızda neler söylüyor

Doğuduğunuz ay sizin hakkınızda neler söylüyor