in

Son derece zeki insanların 11 ortak özelliği

Son derece zeki insanların 11 ortak özelliği
Son derece zeki insanların 11 ortak özelliği

Akıllı insanlar ortak bir takım özelliklere sahiptir.

Örneğin, meraklı ve eğlenceli – ve ne kadar bilmediklerini anlıyorlar.

Çok zeki insanların bu ortak özelliklerini inceleyin.

Daha fazla hikaye için BusinessInsider.com adresini ziyaret edin.

Akıllı insanlar, sadece IQ sınavlarındaki son derece yüksek puanlarıyla tanımlanmıyorlar.

ZEKİ-İNSAN
ZEKİ-İNSAN

Doyumsuz bir merak ve iyi bir mizah duygusu gibi başka birçok özelliği paylaşma eğilimindedirler.

Kullanıcıların son derece zeki insanların ortak özelliklerini listeledikleri bir Quora konusuna göz attık ve onları destekleyip desteklemediğini görmek için bilimi kontrol ettik.

İşte süper zeki insanların 11 özelliği:

Çok uyarlanabilirler

Birkaç Quora kullanıcısı akıllı insanların esnek olduğunu ve farklı ortamlarda başarılı olabileceğini belirtti. As Donna F. Hammett yazıyor , zeki insanlar tarafından adapte “üzerlerine yerleştirilen komplikasyon veya sınırlamalara bakılmaksızın neler yapılabileceğini gösteren”.

Psikolojik araştırma bu fikri desteklemektedir. Zeka, ortamınızla daha etkin bir şekilde başa çıkmak için kendi davranışlarınızı değiştirebilmenize veya bulunduğunuz ortamda değişiklik yapabilmenize bağlıdır.

Ne kadar bilmediklerini anlarlar

En akıllı insanlar belli bir konsepte aşina olmadıklarını kabul edebilirler. As Jim Winer yazıyor , zeki insanlar “demek için korkmuyorlar: ‘Bilmiyorum.’ Eğer bilmiyorlarsa, öğrenebilirler. “

Winer’ın gözlemi, daha az zeki olduğunuzu, bilişsel yeteneklerinizi daha fazla abarttığınızı fark eden Justin Kruger ve David Dunning tarafından yapılan klasik bir çalışma ile desteklenir .

Örneğin, bir deneyde, en düşük çeyrekte LSAT’dan uyarlanan bir testte puan alan öğrenciler, doğru elde ettikleri soru sayısını yaklaşık% 50 oranında abartmışlardır. Bu arada, ilk çeyreğe giren oyuncular, kaç soru aldıklarını hafife aldılar.

Doyumsuz bir merakı var

Albert Einstein dediği bildirildi “Ben sadece tutku derecesinde meraklıyım, hiçbir özel yetenekleri var.”

Veya Keyzurbur Alas’ın da belirttiği gibi , “akıllı insanlar kendilerini başkalarının kabul ettiği şeylerden etkilediler ”.

2016’da Bireysel Farklılıklar Dergisi’nde yayınlanan araştırma , yetişkinlikte çocukluk zekası ile deneyime açıklık (entelektüel merakı içeren) arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Bilim adamları, İngiltere’de 50 yıl boyunca doğan binlerce kişiyi takip etti ve bir IQ sınavında daha yüksek puan alan 11 yaşındakilerin 50’de yaşamaya daha açık olduklarını öğrendi.

Çok okurlar

Cheikh Mbacke Diop , çok meraklı oldukları için akıllı insanların da okuryazar olma eğilimindedir .

Nitekim, dünyanın en başarılı insanlarından – aralarındaki Bill Gates ve Oprah – kendilerini ele alabilecekleri bir şey okuyarak kendilerini eğittiklerini söylüyor.

Açık fikirliler

Akıllı insanlar kendilerini yeni fikirlere veya fırsatlara kapatmazlar. Hammett , akıllı insanların “değer ve geniş görüşlülükle diğer görüşleri kabul etmeye ve düşünmeye istekli” olduklarını ve “alternatif çözümlere açık olduklarını” yazıyor .

Psikologlar , açık fikirli insanların – alternatif bakış açıları arayan ve kanıtları adil bir şekilde tartıştıranların – SAT ve istihbarat testlerinde daha yüksek puan alma eğiliminde olduklarını söylüyorlar .

Aynı zamanda, akıllı insanlar hangi fikir ve bakış açılarını benimsediklerine dikkat ediyorlar.

Alas , “Akıllı bir aklın, değeri yüz değerindeki şeyleri kabul etmekte güçlü bir isteksizliğe sahip olduğu ve bu nedenle geniş delillerle sunulana kadar inancı engelliyor ” diyor .

Kendi şirketlerini seviyorlar

Silinen bir cevapta Richard He, çok akıllı insanların “çok bireysel” olma eğiliminde olduğuna işaret ediyor.

İlginç bir şekilde, İngiliz Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan 2016 araştırması , daha akıllı insanların çoğu insanın arkadaşlarıyla sosyalleşmekten daha az memnuniyet kazanma eğiliminde olduklarını gösteriyor .

Yüksek öz kontrolleri var

Zoher Ali , akıllı insanların “planlama, hedefleri netleştirme, alternatif stratejileri keşfetme ve başlamadan önce sonuçları göz önüne alarak” dürtüsellikten kurtulabileceklerini yazıyor .

Bilim adamları öz kontrol ile istihbarat arasında bir bağlantı buldular. Psikolojik Bilimler dergisinde yayınlanan bir 2009 çalışmasında , katılımcılar iki finansal ödül arasında seçim yapmak zorunda kaldı: hemen daha küçük bir ödeme veya daha sonraki bir tarihte daha büyük bir ödeme.

Sonuçlar, daha sonraki bir tarihte daha büyük ödemeyi seçen katılımcıların – yani daha fazla öz kontrolü olanların – genel olarak istihbarat testlerinde daha yüksek puan aldığını gösterdi.

Bu çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, beynin bir alanının – ön prefrontal korteks – insanların zor problemleri çözmelerine ve hedeflere doğru çalışırken öz kontrolü göstermelerine yardımcı olmada rol oynayabileceğini söylüyor.

Gerçekten komikler …

Advita Bihani , çok zeki insanların büyük bir mizah anlayışına sahip olma eğiliminde olduğuna işaret ediyor.

Bilim adamları aynı fikirdeler . Bir 2011 New Mexico Üniversitesi çalışmasında, komik karikatür başlıkları yazanların sözel zeka ölçütlerinde daha yüksek puan aldığı tespit edildi. Bir başka New Mexico Üniversitesi araştırması, profesyonel komedyenlerin sözlü zeka ölçütlerinde ortalamanın üzerinde puan aldığını tespit etti.

… ve kara mizahları takdir ediyorlar

Elora Amber, akıllı insanlara “bükülmüş bir mizah anlayışı” olduğunu öne süren araştırmalardan bahsetmektedir .

Aslında, Bilişsel İşleme dergisinde yayınlanan bir 2017 araştırması , sözel ve sözel olmayan zeka testlerinden daha yüksek puan alan kişilerin, “kara mizah” ı beğenmeleri ve anlamalarının en muhtemel olduğunu bulmuşlardır. (Örneğin: “İşte Alzheimer hastaları için kendi kendine yardım derneği telesekreter makinesi. Konunuzu hala hatırlıyorsanız, lütfen tondan sonra konuşun.”)

Bununla birlikte, kara mizahı takdir edenler, hiçbir şekilde rahatsız edici ya da saldırgan görünmedi.

Diğer insanların deneyimlerine duyarlıdırlar

Akıllı insanlar “neredeyse birinin ne düşündüğünü / hissettiğini hissedebiliyorlar” diye sildi cevabını ekledi.

Bazı psikologlar empatinin, başkalarının ihtiyaçlarına ve duygularına uymanın ve bu ihtiyaçlara duyarlı bir şekilde davranmanın duygusal zekanın temel bir bileşeni olduğunu savunur . Duygusal olarak zeki insanlar, yeni insanlarla konuşmak ve onlar hakkında daha fazla şey öğrenmekle çok ilgilenirler.

Kutunun dışında düşünürler

Akıllı olmak, farklı düşünmekle ilgilidir.

Teodora Motateanu , son derece zeki insanların “statükoyu sorguladıklarını, işleri yapmanın eski yollarını sorguladıklarını, sıra dışı, kutudan çıkmış, görünüşte ‘çılgın’ fikirleri olduğunu” yazıyor .

Aslında, yapışmasını statükoya başarınızı sabote edebilir. New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesi’nde klinik pazarlama profesörü olan Scott Galloway, daha önce Business Insider’a başarılı kişilerin (başarılı şirketler gibi) her zaman “Ya bu şekilde yaparsak” diye sorduğunu söyledi.

Erkeklerin kadınlar için daha çekici görünmesini sağlayan 18 bilim destekli yol