SON DAKİKA: Dünyayı korkutan koronavirüs açıklaması! O detay duyanları şoke ediyor..

İlk olarak Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve zamanla hızlı bir şekilde dünya üzerinde yayılma gösteren koronavirüs ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Ülkemizin komşuları olan Yunanistan, İran ve son olarak da Azerbaycan’da vakalar ortaya çıkmasının ardından ülkemizde de yoğun ve geniş çaplı önlemler alınmaya devam ediyor. Öte yandan bugün koronavirüs salgınına ilişkin korkutan bir açıklama yapıldı. Tüm dünyanın gündemine damgasını vuran o korkutucu açıklamadaki o detay ise duyanları şoke etti. İşte son dakika koronavirüs haberine ilişkin tüm detaylar…

Dünya koronavirüs nedeniyle alarmda. 57 ülkede görülen vaka sonrası Dünya Sağlık Örgütü’nden korkutan açıklama geldi. Vuhan’da çıkan ve tüm dünyaya yayılan virüsün seviyesi çok yükseğe çıkarıldı.

Çin, Güney Kore, İtalya, İran, Japonya, Singapur, ABD, Almanya, Kuveyt, Tayland, Fransa, Bahreyn, Tayvan, İspanya, Avustralya, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Vietnam, İngiltere, Kanada, İsviçre, İsveç, Irak, Umman, İsrail, Hindistan, Filipinler, Hırvatistan, Avusturya, Yunanistan, Finlandiya, Rusya, Pakistan, Lübnan, Afganistan, Nepal, Litvanya, Kamboçya, Gürcistan, Nijerya, Norveç, Cezayir, Belçika, San Marino, Hollanda, danimarka, Kuzey Makedonya, Brezilya, Romanya, Estonya, Mısır, Sri Lanka… Listeye bu sabah itibariyle Belarus, Kuzey İrlanda, Yeni Zelanda, Azerbaycan ve Meksika da eklendi, koronavirüsün yayıldığı ülke sayısı 57’ye çıktı…

ÇOK YÜKSEK SEVİYEYE ÇIKTI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) için küresel risk seviyesini “yüksekten”, “çok yüksek”e çıkardıklarını duyurdu. Ghebreyesus, DSÖ’nün Cenevre’deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “Küresek risk seviyesini yüksekten, en yükseğe çıkardık.” dedi.

Virüsün görüldüğü ülkelerin doğru önlemlerle bunu kontrol altına alabileceklerini belirten Ghebreyesus, DSÖ yetkililerinin “dünyanın tamamına yayılmadığı” gerekçesiyle “pandemi” durumu ilan etmediğini dile getirdi.

Ghebreyesus, Kovid-19’un ortaya çıktığı Çin’de bu sabah itibariyle toplam vaka sayısının 78 bin 959’a ulaştığını, virüs nedeniyle ölen kişi sayısının da 2 bin 791 olduğunu ifade etti…

Çin dışında ise bugün itibariyle 49 ülkede 4 bin 351 vaka tespit edildiğini bildiren Ghebreyesus, bu ülkelerde 67 kişinin yaşamını yitirdiğini kaydetti. Ghebreyesus, dünden bu yana Danimarka, Estonya, Litvanya, Hollanda ve Nijerya’da ilk vakaların bildirildiğini, tüm bu vakaların İtalya’daki salgınla bağlantılı olduğunu ifade etti.

Ghebreyesus, Kovid-19 vakalarının İtalya’dan 14 ülkeye ve İran’dan 11 ülkeye yayıldığını söyledi…

“Vaka sayısında ve son birkaç gün içinde etkilenen ülke sayısında devam eden artış açıkça endişe verici.” diyen Ghebreyesus, DSÖ uzmanlarının, Kovid-19’un küresel düzeyde yayılma riski ve etkisine ilişkin değerlendirmelerini hızlandırdıklarını kaydetti.

AVRUPA BORSALARINDA SERT DÜŞÜŞ YAŞANIYOR…

Avrupa borsaları, Kovid-19’un Avrupa’da da hızla artması ve salgının ekonomilerde neden olacağı hasar beklentilerinin yükselmesinin etkisiyle haftanın son işlem gününü sert düşüşle tamamladı.

Kapanışta, gösterge endeksi Stoxx Europe 600 yüzde 3,54 azalarak 375,65 puandan kapandı. Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 3,38 azalarak 5.309,9 puana geriledi. İngiltere’de FTSE 100 endeksi günü yüzde 3,18’lik düşüşle 6.580,61 seviyesinden tamamladı…

İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 3,58 değer kaybederek 21.984,21 ve Almanya’da da DAX 30 endeksi yüzde 3,86 düşerek 11.890,35 seviyesinden kapattı. Avro/dolar paritesi ise TSİ 20.22 itibarıyla yüzde 0,08’lik artışla 1,099 seviyelerinde işlem gördü…

Şirketler haberlerinde ise British Airways’in sahibi olan İnternational Airlines Group’un (IAG) hisseleri geçen yıl net karında yüzde 40 düşüş görülmesinin ve şirketin koronavirüs salgınından dolayı bu yıl gelir ve karına dair öngörüde bulunamayacağını açıklamasının ardından günü yüzde 8,42 değer kaybederek kapattı.

Analistler, salgının ekonomilerde neden olacağı hasar beklentilerinin yükselmesinin piyasalarda güçlü satışların devam etmesine sebep olduğunu belirtti.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Written by bilgisentezi

Böbrek hastalığının 10 kritik belirtisi

Böbrek hastalığının 10 kritik belirtisi

Diş çürüğünü yok eden süper besinler

Diş çürüğünü yok eden süper besinler