Daha Güçlü Bir Beyne ve Zekaya Sahip Olmanız İçin Yapmanız Gereken 7 Şey
Daha Güçlü Bir Beyne ve Zekaya Sahip Olmanız İçin Yapmanız Gereken 7 Şey

Vücudumuzun her bir parçası zamanla yaşlanıyor. Sadece vücudumuz değil beynimiz de öyle. Yaş ilerledikçe beyin fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelebiliyor. Ne yazık ki bazı insanlar kısa süreli hafıza kaybı yaşayabiliyorlar, bazı fonksiyonlarını tamamen kaybedebiliyorlar. Şimdiyse nörobilimciler bu süreçleri daha da erteleyebileceğimizi söylüyorlar. Bazı aktivitelerle beyin fonksiyonlarımızı canlı tutabiliriz. İşte bu aktivitelerden birkaçı;

Daha Güçlü Bir Beyne ve Zekaya Sahip Olmanız İçin Yapmanız Gereken 7 Şey
Daha Güçlü Bir Beyne ve Zekaya Sahip Olmanız İçin Yapmanız Gereken 7 Şey

1.Her şeyi okuyun.

Klasik çizgi roman veya gazete… Uzmanlar elimize ne geçerse okumamız gerektiğini söylüyor. Okumak beynimizin birçok kısmını çalıştırıyor. Her yeni bilgi beyindeki sinirleri uyarıyor ve beynimizin taze kalmasını sağlıyor.

Üstelik hafızamızı da güçlendiriyor. Her bir okuma nöral bağlantıları güçlendiriyor. Bir bakıma beyninize egzersiz yaptırıyorsunuz ve hayal gücünüz de gelişiyor. Okuyun!

2.Bir müzik enstrümanı kullanmayı öğrenin.

Nörobilimciler yıllar boyu enstrüman öğrenmenin beynimize olan faydaları üzerine çalışma yaptılar. Enstrüman çalmak bilişsel fonksiyonları ve hafızayı geliştiriyor. Problem çözmede çabukluk sağlıyor. Beyindeki iki yarım küre arasındaki nöral bağlantıları güçlendiriyor.

Bu sebeple bilim adamları, erken yaşta enstrüman çalmayı öğrenmenin matematik problemlerini çözmede olumlu etkileri olduğunu söylüyor. Enstrüman çalmak beynin her iki yarım küresinin de daha iyi çalışmasını sağlıyor.

Ayrıca hangi yaşta olursanız olun, erken yaşta öğrenmiş olmanız gerekmiyor, enstrüman çalmayı öğrenmenin beyinde yarattığı etki bütün yaşlarda aynıdır.

3.Düzenli egzersiz yapın.

Egzersiz yapmak kan dolaşımındaki protein seviyesini arttırıyor. Kan beyinde dolaşırken, hücreler bu proteinleri absorbe ediyor. Böylelikle hafıza güçleniyor ve odaklanabilme becerisi de artıyor.

Bu konu hakkında çok çarpıcı bir deney mevcut. Görsel hafızayı test etmek için bir grup insan araştırmaya tabi tutuluyor.

Araştırma sonucunda araştırma yapılmadan önce egzersiz yapmış olan insanlar egzersiz yapmamış insanlara oranla hatırlamakta zorlanmadan testi başarıyla geçiyorlar.

4.Yeni bir dil öğrenin.

İki dilli bireyler diğer bireylere göre aynı anda iki işi birden yapmada daha başarılıdırlar. Çünkü problemi bulma, problem çözme, planlama yetileri ve hafızaları daha gelişmiştir. Yine hangi yaşta olursanız olun yeni bir dil öğrenmek beyninizde aynı güçte olumlu bir etki yaratacaktır.

5.Yapboz ve diğer zeka geliştirici oyunlarla beyin egzersizi yapın.

Beyninizi hem bir bilgisayar hem de kas kütlesi olarak düşünün. Beyninize kazandıracağınız her bir bilgi, onun performansını arttıracaktır. Yani ne kadar beyin egzersizi yaparsanız o kadar güçlü beyin fonksiyonlarına sahip olacaksınız. Yapbozlar, satranç gibi strateji oyunları, hatta vidyo oyunları bile beyninizi güçlendirmek için çok iyi seçeneklerdir.

6.Meditasyon yapın.

Meditasyona olan bakış açınız “Budist ve Hinduların saçma işi işte” olmasın. Bilim insanları meditasyonun beyin üzerindeki etkilerinin tamamen olumlu olduğunu savunuyor. Bilim insanlarına göre meditasyon yapmak düşünceleri sakince kontrol edebilmeyi sağlıyor, konsantrasyon becerisini arttırıyor ve daha güçlü bir hafızaya sahip olmanızı sağlıyor.

Her yaştan birey için oldukça olumlu etkilere sahip olan meditasyon yöntemlerini deneyebilirsiniz. Meditasyon yapmak sadece beyin fonksiyonlarınızı güçlendirmekle kalmayacak, daha dingin ve huzurlu olmanızı da sağlayacak.

Bütün bu hobiler günlük hayatta kolayca gerçekleştirebileceğiniz ve adapte olabileceğiniz türden. Hemen şimdi hayatınız için sağlıklı bir adım atmanın tam sırası!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here