in

Corona virüs Bilim Kurulu üyesinden flaş açıklama! “Corona virüs salgınında önümüzdeki 15 güne dikkat!”

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay ülkemizdeki salgın durumuna ilişkin son dakika açıklamalarında bulundu. Adnan Menderes Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi de olan Prof. Dr. Okyay, yaptığı açıklamada Türkiye’nin Kovid-19 salgınında etkin bir mücadele yürüttüğünü ifade ederken öte yandan son dönemde vatandaşların “iftar, nişan, taziye” gibi görüşmelerden kesinlikle kaçınması gerektiğini vurguladı.

Önümüzdeki 15 günlük sürecin iyi kullanılması dahilinde “Türkiye’deki yeni tip korona virüste olgu sayısı düşer” dedi. Corona virüsü vaka sayılarında düşüş eğilimi gözlemlenirken uzmanlar her fırsatta sosyal mesafenin önemini vatandaşlara bir kez daha hatırlatmaya devam ediyor.

İşte Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay tarafından ülkemizde salgının durumuna ilişkin yapılan son dakika açıklamasının detayları…

Corona virüs Bilim Kurulu üyesinden flaş açıklama! "Corona virüs salgınında önümüzdeki 15 güne dikkat!"
Corona virüs Bilim Kurulu üyesinden flaş açıklama! “Corona virüs salgınında önümüzdeki 15 güne dikkat!”

Ülkemizdeki corona virüsü vaka sayısında gözle görülür düşüş yaşanırken Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay son dakika açıklamalarında bulundu.
Salgında diğer ülkelere oranla etkin bir rol oynadığımıza değinen Okyay; öte yandan son dönemde “iftar”, “nişan” ve “taziye” gibi toplu görüşmelerin olduğu etkinliklerde vaka sayısının arttığını aktaran Okyay, bu konuda herkesin çok duyarlı olması gerektiğini dile getirdi.

Önünümüzdeki 15 günlük sürecin önemi hatırlatılırken aynı zamanda bayramdaki sokağa çıkma yasağı uygulamasının çok doğru bir karar olduğunu vurguladı. İşte Türkiye’deki corona virüsü sürecine ilişkin önemli ifadelerde bulunan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay’ın son dakika açıklaması…

TÜRKİYE ETKİN BİR MÜCADELE YÜRÜTÜYOR!

Adnan Menderes Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi de olan Prof. Dr. Okyay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile etkin mücadele yürütüldüğünü ifade etti.

İşte detaylar…

“SOSYAL MESAFE VE MASKE TAKMA KURALI İLE SALGINI YENEBİLİRİZ”

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay: – “Önümüzdeki 15 günlük dönemi iyi kullanır, bölgesel risk yönetimi yapabilir, vatandaşların katılımı sürer ve filyasyonu da etkin yapabilirsek olgu sayılarımız düşer” – “Sıcaklık ya da virüste mutasyonla yeni tip koronavirüsün şiddetinin değiştiğini söylemek için henüz elimizde yeterli kanıt yok. Salgın bu dönemde sosyal mesafe ve maske takma kuralına uyularak yenilecektir”
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, “Önümüzdeki 15 günlük dönemi iyi kullanır, bölgesel risk yönetimi yapabilir, vatandaşların katılımı sürer ve filyasyonu da etkin yapabilirsek olgu sayılarımız düşer.” dedi.Son dönemde “iftar”, “nişan” ve “taziye” gibi toplu görüşmelerin olduğu etkinliklerde vaka sayısının arttığını aktaran Okyay, bu konuda herkesin çok duyarlı olması gerektiğini dile getirdi.

Tarım faaliyeti, yaylaya çıkma ya da yazlığa gitme gibi mevsimsel hareketlilik nedeniyle insanların bir yerden bir yere hareket edeceği dönemde kalabalıkların oluşabileceğini vurgulayan Okyay, sorunun sadece büyük kentlerin sorunu olmadığına işaret etti.

Okyay, toplu hareketliliğin yaşandığı dönemde virüsün kaynağının bulunmasının zora gireceğini anlatarak, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki günler, salgının Anadolu’nun şu ana kadar iyi korunmuş bölgelerine de yayılma riskini gösteriyor. İller arası geçişle ilgili karar 15 gün daha uzatılmışken bu süreyi çok iyi kullanmalıyız. Bunun yanında bölgesel özelliklere göre önemlerin alınması gerekir. Önümüzdeki 15 günlük dönemi iyi kullanır, bölgesel risk yönetimi yapabilir, vatandaşların katılımı sürer ve filyasyonu da etkin yapabilirsek olgu sayılarımız düşer.”

“BAYRAMDAKİ KISITLAMA KARARI ÇOK ÖNEMLİ OLDU”

Prof. Dr. Okyay, günlük test sayısını 40 bin civarında tutmanın çok yararlı olacağına vurgu yaparak, böylece normalleşme dönemine geçerken alınan kontrollerin işe yaradığının görüleceğini dile getirdi.
Mevcut verilerin, salgının henüz bitmediğini açık şekilde gösterdiğini belirten Okyay, “Düşen olgu sayıları ve ölümlerdeki azalma sonrasında normalleşmeden bahsedebilir hale geldik. Ramazan Bayramı’nda 81 ilde sokağa çıkma kısıtlamasının getirilmesi çok önemli oldu. Çünkü bayramlar fiziksel mesafe gibi kuralların korunması zor dönemlerdir.

Öte yandan sıcaklık ya da virüste mutasyonla yeni tip koronavirüsün şiddetinin değiştiğini söylemek için henüz elimizde yeterli kanıt yok. Salgın bu dönemde sosyal mesafe ve maske takma kuralına uyularak yenilecektir. Bunun yanında hijyene de dikkat etmeliyiz.” diye konuştu.

Okyay, sağlık çalışanlarının bu süreçte çok önemli sınav verdiğini belirtti.

Sağlık sisteminin de bu dönemde tüm hastalara yanıt verebilmesinin çok kıymetli olduğuna dikkati çeken Okyay, “Yatak, yoğun bakım, ventilatör gibi sorunlar yaşamadık. Erken dönemde tedavi sürecinin başlaması da önemli gibi duruyor.

Yapılan işlerle ile ilgili bilimsel yayınların hazırlığı sürüyor. Bu deneyimler bilim dünyası ile paylaşıldıkça bu konuda daha doğru bir fikrimiz olacak.” şeklinde konuştu.

Kaynak:AA

İlaç yerine kullanılıyor! İşte şifa deposu besin…

Vajinal Sağlığınızı Etkileyen 6 Şey