in

Alzheimer’ın 10 erken belirtisi

Alzheimer'ın 10 erken belirtisi
Alzheimer'ın 10 erken belirtisi

Günlük hayatı bozan hafıza kaybı Alzheimer veya diğer bunama belirtileri olabilir. Alzheimer, hafıza, düşünme ve akıl yürütme becerilerinde yavaş bir düşüşe neden olan bir beyin hastalığıdır. 10 adet uyarı işareti ve belirtisi var. Bunlardan herhangi birini fark ederseniz, görmezden gelmeyin.

Alzheimer'ın 10 erken belirtisi
Alzheimer’ın 10 erken belirtisi

1.Günlük hayatı bozan hafıza kaybı

Alzheimer hastalığının en yaygın belirtilerinden biri, özellikle erken aşamada, yakın zamanda öğrenilen bilgileri unutmaktır. Diğerleri arasında önemli tarihleri ​​veya olayları unutmak, tekrar tekrar aynı bilgileri istemek ve bellek yardımcılarına (örneğin, hatırlatma notları veya elektronik cihazlar) veya aile üyelerine kendi başlarına kullandıkları şeyler için güvenmeye daha fazla ihtiyaç duymak sayılabilir.

Bazen isimleri veya randevuları unutmak, ancak daha sonra hatırlamak.

2) Problem planlama veya çözme konusundaki zorluklar

Bazı insanlar bir plan geliştirme ve takip etme veya sayılarla çalışma yeteneklerinde değişiklikler yaşayabilir. Tanıdık bir tarifin ardından veya aylık faturaları takip etmekte zorlanabilirler. Konsantre olmakta zorluk çekebilirler ve daha önce yaptıklarından daha uzun sürebilir.

Çek defteri dengeleme sırasında zaman zaman hata yapma.

3) Bilinen görevleri evde, işte veya boş zamanlarında tamamlama zorluğu

Alzheimer’lı insanlar genellikle günlük işleri tamamlamakta zorlanırlar. Bazen insanlar tanıdık bir yere gitmekte, işyerinde bir bütçeyi yönetmekte ya da favori bir oyunun kurallarını hatırlamakta zorlanabilirler.

Bazen bir mikrodalga fırının üzerindeki ayarları kullanmak veya bir televizyon programı kaydetmek için yardıma ihtiyaç duymak.

4) Zaman veya mekanla ilgili karışıklık

Alzheimer’lı insanlar tarihleri, mevsimleri ve zamanın geçişini kaybedebilir. Hemen gerçekleşmezse bir şeyi anlamada zorluk çekebilirler. Bazen nerede olduklarını veya oraya nasıl gittiklerini unutabilirler.

Haftanın günü ile ilgili kafam biraz karıştı ama sonra anlayabiliyorum.

5) Görsel imgeleri ve mekansal ilişkileri anlamada zorluk

Bazı insanlar için görme sorunu yaşamak Alzheimer’ın bir işaretidir. Sürüş ile ilgili sorunlara neden olabilir, okuma zorluğu, mesafeyi değerlendirmek ve renk veya kontrastı belirlemek zor olabilir.

Kataraktla ilgili vizyon değişiklikleri.

6) Konuşma ve yazmada kelimelerle ilgili yeni sorunlar

Alzheimer’lı insanlar bir sohbeti izlemekte veya bunlara katılmakta zorluk çekebilirler. Bir konuşmanın ortasında durabilirler ve nasıl devam edeceklerini bilemezler ya da kendilerini tekrar edebilirler. Kelime bilgisi ile mücadele edebilir, doğru sözcüğü bulmakta sorun yaşayabilir veya yanlış addaki şeyleri çağırabilir (örneğin, “seyretmek” için bir “el saati”).

Bazen doğru kelimeyi bulmakta zorlanıyoruz.

7) Bir şeyleri yanlış yere yerleştirme ve adımları takip etme yeteneğini kaybetme

Alzheimer hastalığı olan bir kişi alışılmadık yerlere şeyler koyabilir. Bir şeyleri kaybedebilir ve onları tekrar bulmak için adımlarına geri dönemeyebilirler. Bazen başkalarını çalmakla suçlayabilirler. Bu zamanla daha sık ortaya çıkabilir.

Zaman zaman bir şeyleri yanlış yapmak ve bunları bulmak için gerekli adımları takip etmek.

8) Kötü karar verme

Alzheimer’lı insanlar karar vermede veya karar vermede değişiklikler yaşayabilirler. Mesela, para ile uğraşırken, telefon sahiplerine büyük miktarlar vererek, kötü kararları kullanabilirler. Bakım yapmaya veya kendilerini temiz tutmaya daha az dikkat edebilirler.

Arada bir kötü karar vermek.

9) İşten veya sosyal faaliyetlerden çekilme

Alzheimer’lı bir kişi kendini hobilerden, sosyal aktivitelerden, iş projelerinden veya spordan uzaklaştırmaya başlayabilir. Favori bir spor takımına ayak uydurmada veya favori bir hobinin nasıl tamamlanacağını hatırlamakta zorluk çekebilirler. Ayrıca yaşadıkları değişiklikler nedeniyle sosyal olmaktan da kaçınabilirler.

Bazen iş, aile ve sosyal sorumluluklardan bıkmış hissetmek.

10) Ruh hali ve kişiliğindeki değişiklikler

Alzheimer’lı insanların ruh halleri ve kişilikleri değişebilir. Şaşkın, şüpheli, depresif, korkulu veya endişeli olabilirler. Evde, işte, arkadaşlarla ya da kendi rahatlık alanlarının dışında kalan yerlerde kolayca üzülebilirler.

Bir rutin bozulduğunda işleri yapmanın ve sinirlenmenin çok spesifik yollarını geliştirmek.

Alzheimer ve yaşa bağlı tipik değişimler arasındaki fark nedir?

Alzheimer ve Demans belirtileri Yaşla İlgili Tipik Değişiklikler

Kötü karar verme

Arada bir kötü karar vermek

Bir bütçeyi yönetememek

Aylık ödemeyi kaçırmak

Tarih veya mevsimi unutmak

Hangi gün olduğunu unutmak ve sonradan hatırlamak

Konuşma zorluğu

Bazen hangi kelimeyi kullanacağınızı unutarak

Bir şeyleri yanlış yapmak ve onları bulmak için adımlar alamamak

Zaman zaman bir şeyleri kaybetmek

Zeki İnsanlarda Bulunan 12 Özellik

Zeki İnsanlarda Bulunan 12 Özellik

Nazar Değdiğini Gösteren 5 İşaret...

Nazar Değdiğini Gösteren 5 İşaret…