in

Korkutan açıklama: Korona virüs tekrarlayabilir! (19 Mart 2020 Günün Önemli Gelişmeleri)

VAKA SAYISI 191

Koca: Koronavirüste can kaybı sayısı 2, vaka sayısı 191’e ulaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs nedeniyle 61 yaşında erkek bir hastanın hayatını kaybettiğini duyurdu. Koca tedavilerine başlanan 93 yeni vaka olduğunu açıkladı. Böylece Türkiye’deki hasta sayısı 191’e ulaştı. Bu arada İngiltere ve Avusturya’da yaşayan iki Türk vatandaşı da salgın nedeniyle hayatını kaybetti.

100 MİLYARLIK DESTEK

Başkan Erdoğan koronavirüs için alınan tedbirleri açıkladı

Başkan Erdoğan, koronavirüs toplantısının ardından ulusa sesleniş konuşması yaptı. Erdoğan lise ve üniversite sınavlarına giriş tarihlerinin ertelenebileceğini ifade ederken piyasaya 100 milyar liralık bir kaynak setini devreye aldıklarını açıkladı. Paket kapsamında en düşük emekli maaşının da bin 500 TL olduğu duyuruldu.

SINAVA DAHİL DEĞİL

Selçuk: Uzaktan eğitim konuları sınavlara dahil edilmeyecek

Koronavirüs önlemleri kapsamında okullar kapatıldı, öğrenciler için uzaktan eğitim sistemi aktive edildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitim konularının sınavlara dahil olmayacağını açıkladı. Bakan Selçuk “Uzaktan eğitim ile alınan konular sınava dahil olmayacak, yüz yüze eğitimde alınan konular sınava dahil olacak. Sadece okullar açıkken işlenen konulardan sınav olacak” dedi.

AVRUPA DURDURAMIYOR

İtalya, Fransa, İspanya’da ölüm rakamları korkutucu boyutlara ulaştı

Ortaya çıktığı Çin’in Wuhan kentinde kontrol altına alınan koronavirüs (Kovid-19) dünyayı etkilemeye devam ediyor. Salgın nedeniyle dünyada ölen sayısı 9 bine vaka sayısı ise 220 bine dayandı. ABD’de yeni vaka sayısı 9 bin 345’e, ölü sayısı 150’ye yükseldi. İtalya’da bir günde ölenlerin sayısı 475’e çıktı. Ülkede toplam hayatını kaybeden ise 2978 oldu. Fransa’da da ölü sayısı 300’e vaka sayısı 10 bine dayandı. Çin’de ise salgında ilk kez ülke içi kaynaklı yeni tip koronavirüs tespit edilmedi. Açıklanan yeni 34 vakanın tamamının ithal olduğu duyuruldu.

ÇİN VİRÜSÜ

Trump: Irkçılık yapmıyorum, virüsün kaynağı Çin’dir

ABD Başkanı Donald Trump, Kovid-19 için ısrarla ‘Çin virüsü’ terimini kullanma sebebini açıkladı. Tepki alan Trump “Bu ırkçı bir söylem değil. Ben sadece virüsün nereden geldiğini söylüyorum. Virüsün kaynağı Çin’dir” diye konuştu. ABD’de federal hükümetin yeni tip koronavirüs ile mücadele planında, pandeminin birçok dalga halinde 18 ay veya daha fazla sürmesinin öngörüldüğü belirtildi.

BÜYÜK BAŞARI

DSÖ: Aşının ilk testlerinin başlaması hayal edilemeyecek bir başarı

Dünya Sağlık Örgütü Tedros Ghebreyesus, yeni tip koronavirüse karşı aşının ilk testlerine başlandığını belirtti. Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, hayal edilemeyecek bir başarıya imza atılarak virüsün genetik dizisinin çıkarılmasından sadece 2 ay sonra Covid-19’a karşı aşının ilk testlerine başlandığını duyurdu.

BURADAN YAYILDI

Avrupa’da virüsün yayılma noktasının Ischgl kayak merkezi olduğu iddia edildi

Alman medya organı Der Spiegel, Avrupa’daki salgının Avusturya’nın Ischgl kayak merkezinden yayılmış olabileceğini söyledi. Birçok Avrupa vatandaşının tatil için buraya geldiğini belirten haberde kayak merkezindeki bir mekanda çalışan barmenin koronavirüsle enfekte olduğunu hatırlattı.

AYDA 1752 TL ÖDENEK

İşe gidemeyen çalışanlara kısa çalışma ödeneği

Salgın kaynaklı binlerce çalışanın eve kapanmak zorunda kalmasının ardından ortaya çıkan işsiz kalma ve maaş alamama tedirginliğini sona erdirecek adım Koronavirüsle Mücadele toplantısında atıldı. Karar doğrultusunda bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerden ötürü çalışma süreleri azalan veya faaliyetleri tamamen duran işletmelerde çalışanlar için uygulanan Kısa Çalışma Ödeneği devreye alındı. Buna göre bir asgari ücretli aylık bin 752 TL kısa çalışma ödeneği alabilecek.

DAHA DA ZOR OLACAK

Merkel: 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana görülmemiş bir durum

Almanya Başbakanı Angela Merkel corona virüs gündemiyle yaptığı açıklamada, “2. Dünya Savaşı’ndan bu yana şimdiye kadar görülmemiş ciddi bir durumla karşı karşıyayız” dedi. Korona virüsünün yayılmaması için daha da değişik önlemler alacaklarını belirten Başbakan Merkel, “Önümüzdeki birkaç hafta daha da zor olacak” şeklinde konuştu.

SENEYE YİNE GELEBİLİR

Shao Yiming: Koronavirüs mevsimsel grip devam edebilir

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nde (CDC) çalışan ve ülkenin en önemli virologları arasında anılan Shao Yiming yeni tip koronavirüs ile ilgili korkutan bir açıklamada bulundu. Caixin gazetesine röportaj veren Shao, yeni koronavirüsün özelliklerinin mevsimsel grip gibi devam edebileceğini ve tekrarlayabileceğini söyledi. Shao virüsün henüz mutasyona uğramadığını, daha güçlü veya zayıf hale gelmediğini de hatırlattı.

İNGİLTERE TATİLE GİTTİ

Ülke çapında tüm okullar tatil edildi

Toplumsal bağışıklık kazanılması için virüsün kontrollü bir şekilde yayılması stratejisini izleyen İngiliz hükümeti, eleştirilerin ardından politikasında bazı değişikliklere gitti. Eğitim Bakanı Gavin Williamson, ülke çapında okulların tatil edildiğini duyurdu. Ülkedeki üniversiteler daha önce kendi inisiyatifleriyle kapanma kararı almıştı.

LABAROTUVAR İDDİASI

The Times: Çin patojeni buldu, 3 hafta boyunca yok etmedi

Koronavirüs salgını ile ilgili İngiliz The Times Gazetesi’den çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre geçen yıl bir Çin laboratuvarında yüksek ateş ve zatürreye sebep olan yüksek bulaşıcı özellikli bir patojen tespit edildi. Ancak Çinli bilim adamları bu patojeni yok etmedi. 3 hafta sonra patojenin insandan insana bulaştığı anlaşılınca tüm deliller imha edildi.

LİGLER SONLANACAK

Ceferin: Ligler bitmeden tecil edilmeyecek

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, liglerde şampiyonlukların tescillenmesi için liglerin tamamlanması gerektiğini açıkladı. Ceferin “UEFA’nın hali hazırda ilk sırada yer alan takımları şampiyon ilan edilmesini planladığına dair haberler gördüm. Bunlar doğru değil. Amacımız ligleri tamamlamak” diye konuştu.

Spiker: Müge ÇAKMAK

Kurgu: Yunus Emre YEŞİL

KAYNAK: HABER 7

:http://video.haber7.com/video-galeri/158297-korkutan-aciklama-korona-virus-tekrarlayabilir-19-mart-2020-gunun-onemli-gelismeleri

Cahil insanların en belirgin 10 özelliği

Cahil insanların en belirgin 10 özelliği

Son dakika: İstanbul'da etil alkolden ölenlerin sayısı 20'ye yükseldi... Şoke eden koronavirüs iddiası!

Son dakika: İstanbul’da etil alkolden ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi… Şoke eden koronavirüs iddiası!